«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները Արցախում են
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովասյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչներին
Սեպտեմբերի 2-ին ԱՀ խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանին և Լիլիթ Սարգսյանին։
Արթուր Թովմասյանը նախ ողջունել է հյուրերին Արցախի համար այս կարևորագույն օրվա՝ ԱՀ հռչակման օրվա առթիվ Արցախ այցելելու և խորհրդարանում հյուրընկալվելու համար։
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը ներկայացրել է ԱՀ հռչակման նախապատմությունը, ապա՝ խոսել 2020թ․ աշնանային պատերազմի ընթացքի և հետպատերազմյան իրողությունների մասին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթներին։
Շնորհավորելով ԱՀ 31-ամյակը՝ ՔՊ պատգամավորները կարևորել են Արցախի և Արցախի ժողովրդի անվտանգության հարցը։ Նրանց խոսքով ՝ ՀՀ իշխանությունները միջազգային հարթակներում ամենօրյա գործունեություն են իրականացվում Արցախի անվտանգությունը ապահովելու համար։
«Մենք ունենք փխրուն իրավիճակ և պետք է այն ամրապնդել ,որպեսզի լայնածավալ էսկալացիայի ռիսկերը հնարավորինս նվազեցնենք»,- նշել է Ռուստամ Բաքոյանը։
ՔՊ պատգամավորները խոսել են նաև Հայաստանի՝ Արցախին ցուցաբերվող սոցիալական մեծ ծրագրերի և այլ աջակցությունների մասին։

Депутаты фракции «Гражданский договор» находятся в Арцахе
Председатель парламента Арцаха Артур Товмасян принял депутатов фракции «Гражданский договор» Рустама Бакояна и Лилит Саркисян
Артур Товмасян прежде всего поприветствовал гостей за посещение Арцаха по случаю этого важнейшего для Арцаха дня – провозглашения Республики Арцах и посещение в парламенте.
В ходе встречи председатель НС представил предысторию провозглашения Арцаха, затем говорил о ходе осенней войны 2020 года и послевоенных реалиях.
Были затронуты также положения трехстороннего соглашения от 9 ноября.
Поздравляя с 31-й годовщиной Республики Арцах, депутаты ГД подчеркнули вопрос безопасности Арцаха и народа Арцаха. По их словам, власти РА ежедневно занимаются деятельностью на международных площадках по обеспечению безопасности Арцаха.
2 сентября председатель Национального Собрания Арцаха Артур Товмасян встретился с группой депутатов фракций «Айастан» и «Честь имею» Национального Собрания РА с участием руководителей парламентских фракций.