Ռուբինյանը ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին պատմել է Արցախում հումանիտար ճգնաժամի մասին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը սեպտեմբերի 2-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալ Միրոսլավ Յենչայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է 2020 թ. Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում եւ տարածաշրջանում: Նա ընդգծել է պատերազմի հետեւանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, տեղահանված բնակիչների, Արցախի հայկական կրոնական եւ մշակութային ժառանգության ոչնչացման հետ կապված խնդիրների եւ սպառնալիքների վերացման անհրաժեշտությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի փոխտեղակալը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության եւ ստեղծված իրավիճակի հանգամանալից ներկայացման համար: Ընդգծելով Հայաստանի եւ ՄԱԿ-ի միջեւ սերտ համագործակցության կարեւորությունը՝ Միրոսլավ Յենչան փոխգործակցության շարունակության եւ աջակցության պատրաստակամություն է հայտնել: Նշվել է նաեւ, որ ՄԱԿ-ը ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման ուղղությամբ:

Рубинян рассказал представителям ООН о гуманитарном кризисе в Арцахе
2 сентября вице-спикер Национального Собрания РА Рубен Рубинян встретился с делегацией, возглавляемой помощником Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Мирославом Енчей.
Вице-спикер НС представил ситуацию с безопасностью в Нагорном Карабахе и регионе, которая сложилась после 44-дневной войны 2020 г., развязанной Азербайджаном. Он подчеркнул необходимость ликвидации гуманитарного кризиса, созданного в результате войны, вынужденного переселения жителей, уничтожения армянского религиозного и культурного наследия Арцаха, а также необходимость устранения угроз.
«Мирослав Енча выразил благодарность за прием и обстоятельное изложение создавшейся ситуации. Подчеркнув важность тесного сотрудничества между Арменией и ООН, помощник Генерального секретаря ООН по политическим вопросам  выразил готовность продолжать сотрудничество и поддержку. Также было отмечено, что ООН прилагает усилия для поддержания мира и стабильности в регионе», - говорится в сообщении.