ԱԳՆ հայտարարությունն Արցախի Հանրապետության հռչակման 31-ամյակի կապակցությամբ
1991թ․ սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանն ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակագիրը։
Այս քայլն Ադրբեջանի ԽՍՀ կողմից հայերի դեմ էթնիկ զտումների քաղաքականության տրամաբանական հետևանքն էր, ինչի դրսևորումները առկա են նաև այսօր։
Հակառակ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մշտապես հնչող այն հայտարարություններին, թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր և Լեռնային Ղարաբաղ տարածքային միավոր այլևս գոյություն չունի՝ փաստ է, որ Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում են բնակվել շուրջ հարյուր քսան հազար հայեր, որոնք, որպես միջազգային հանրության անդամ, ունեն հավասար և անօտարելի իրավունքներ, և հակամարտությունը չի կարելի լուծված համարել, քանի դեռ չեն հասցեագրվել արցախահայության խորքային կարիքները։
Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության և իրավունքների երաշխավորումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և երկարաժամկետ լուծումը՝ օգտագործելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության փորձը և ներուժը, շարունակում են առանցքային լինել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է հանձառու լինել Արցախի բնակչության կենսագործունեության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանների ապահովման և իրենց բնօրրանում անվտանգ ապրելու համար։

Заявление МИД по случаю 31-й годовщины провозглашения Республики Арцах
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Армения распространило заявление по случаю 31-й годовщины провозглашения Республики Арцах. В заявлении, в частности, говорится:
«В 1991 году 2 сентября на совместной сессии депутатов всех уровней Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумяновского района была принята Декларация о независимости Нагорного Карабаха.
Этот шаг был логическим следствием политики этнической чистки армян в Азербайджанской ССР, проявления которой присутствуют и сегодня.
Вопреки постоянным заявлениям азербайджанских властей о том, что нагорно-карабахской проблемы и территориальной единицы Нагорного Карабаха больше не существует, фактом является то, что в Нагорном Карабахе продолжают проживать около ста двадцати тысяч армян, которые, как члены международного сообщества, имеют равные и неотъемлемые права, и конфликт не может считаться разрешенным до тех пор, пока не будут удовлетворены глубинные потребности арцахских армян.
Обеспечение безопасности и прав армянского населения Нагорного Карабаха и всеобъемлющее и долгосрочное решение нагорно-карабахского конфликта с использованием опыта и потенциала сопредседательства Минской группы ОБСЕ продолжают оставаться ключом к достижению стабильности и мира на Южном Кавказе.
Республика Армения по-прежнему привержена обеспечению всех необходимых условий для жизни народа Арцаха и его безопасного проживания на своей Родине».