Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը միշտ կմնա Արցախի ժողովրդին ու պետության կողքին
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության կողմից շնորհավորական ուղերձ է հղվել Արցախի Հանրապետության հռչակման 31-ամյակի առթիվ,որում ասվում է
Վսեմաշուք
Տիար Արայիկ Յարութիւնեան
Նախագահ
Արցախի Հանրապետութեան
Սիրելի՛ Պրն. Նախագահ,
Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Անթիլիասի Մայրավանքէն Հայրապետական օրհնութեամբ, քրիստոնէական ջերմ սիրով եւ ազգային վառ ապրումներով կ'ողջունենք Ձեզ։
Ողջ հայութեան համար խոր նշանակութիւն ունեցող 2 Սեպտեմբերը, ներկայ ժամանակներուն մեր ժողովուրդը կը դնէ լուրջ մարտահրաւէրներու դիմաց։ Արցախի անկախութեան հռչակումը մեր ժողովուրդի հաւաքական հաւատքին ու ամուր վճռակամութեան շօշափելի արտայայտութիւնն է ու մանաւանդ անոր անխախտ պահպանումը համայն հայութեան նուիրական պարտաւորութիւն է։
Վերջին քանի մը տարիներու ցնցումները երբեք յուսահատութեան չեն կրնար առաջնորդել մեր ժողովուրդը։ Մենք պիտի շարունակենք մեր պայքարը՝ յանուն արդարութեան ու Արցախի մեր սիրելի զաւակներու արդար իրաւունքի պաշտպանութեան։
Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութիւնը միշտ կը մնայ Արցախի մեր ժողովուրդին ու պետութեան կողքին՝ վերանորոգ նուիրումով իր ներդրումը բերելով Արցախի հզօրացման աշխատանքներուն։
Այս առիթով, Մեր հայրական սէրն ու Հայրապետական օրհնութիւնը կը փոխանցենք Ձեզի, Պարոն Նախագահ եւ Արցախի իշխանութեան։ Կը հայցենք Ամենաբարին Աստուծմէ որ Իր հովանին անպակաս ընէ համայն հայութեան վրայէն՝ ի Հայաստան, յԱրցախ եւ ի սփիւռս աշխարհի։

Католикосат Великого Дома Киликийского всегда будет рядом с народом и государством Арцаха
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I поздравил президента Арцаха Араика Арутюняна с 31-й годовщиной провозглашения Республики Арцах.
«Господин Араик Арутюнян, Президент Республики Арцах!
С Патриаршим благословением Кафедрального собора Антилиаса Католикосата Великого Дома Киликийского, теплой христианской любовью и яркими национальными чувствами приветствуем Вас.
День 2 сентября, имеющий великое значение для всех армян, в настоящее время сталкивается с серьезными испытаниями для нашего народа. Провозглашение независимости Арцаха является осязаемым выражением коллективной веры и твердой решимости нашего народа, и ее нерушимое сохранение является благородным долгом всех армян
Потрясения последних нескольких лет никогда не смогут привести наш народ в отчаяние. Мы должны продолжать нашу борьбу за справедливость и защиту справедливого права наших любимых детей Арцаха.
Католикос Великого Дома Киликийского всегда будет рядом с нашим народом и государством Арцаха, внося свой вклад в работы укрепления Арцаха.
По этому поводу мы передаем нашу отеческую любовь и патриаршее благословение Вам, господин Президент, и правительству Арцаха. Мы взываем к Всевышнему, дабы Его покровительство было неизменным над всеми армянами, в Армении, в Арцахе и в Диаспоре всего мира».