Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության Խորհրդի Գրասենյակ
ՀՀ անվտանգության խորհուրդը համաշխարհային առողջապահության անվտանգությանը սպառնացող վտանգների նվազեցմանն ուղղված համագործակցային գործընկերությանը մասնակցության մասին հայտարարություն է տարածել.
«Կորոնավիրուսային համաճարակն (COVID-19) ընդգծել է վարակիչ հիվանդությունների վերահսկման, ախտորոշման և արձագանքման համար ազգային հզոր կարողությունների կարևորությունը: Այս կարողությունների զարգացման գործում կարևոր դեր են խաղում միջազգային համագործակցությունը և աջակցությունը: Մեր կառավարությունները բաց և թափանցիկ համագործակցել են Կենսաբանական վտանգների նվազեցման ծրագրի շրջանակներում, որն ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի Վտանգների նվազեցման գործակալության ծրագրի մաս է կազմում: Այս գործընկերությունները բացառապես խաղաղ նպատակներ են հետապնդում և ոչ մի աղերս չունեն կենսաբանական զենքի հետ: Այս համագործակցությունները մեր երկրներում պաշտպանում են մարդկանց և կենդանիների առողջությունը` ներառյալ վարակիչ հիվանդությունների բռնկումների կանխարգելմամբ, հայտնաբերմամբ և վերահսկմամբ, ինչպես նաև բարելավում են տեղական լաբորատորիաների կենսաապահովությունը և կենսաանվտանգությունը: Որպես այս ծրագրի գործընկերներ, մեզնից յուրաքանչյուրն անմիջականորեն գիտակցում է համաշխարհային առողջապահական անվտանգության ամրապնդումը և մեր հասարակությունների վրա վարակիչ հիվանդությունների ազդեցությունը նվազեցնելուն միտված համագործակցության ընդհանուր նպատակի կարևորությունը:
Մեր կառավարությունները վճռականորեն հաստատում են այն ընդհանուր մոտեցումը, որ նման համագործակցությունը ոչ թե պետք է խոչընդոտվի, այլ խթանվի և ամրապնդվի:
10-րդ հոդվածի համաձայն, մենք խրախուսում ենք «Կենսաբանական զենքի մասին» կոնվենցիայի բոլոր մասնակից պետություններին ի պաշտպանություն այս նպատակի աշխատել միասին` այդ թվում գալիք Վերանայման կոնֆերանսում (Review Conference)»:

Совет Безопасности распространил заявление
Совет Безопасности РА распространил заявление об участии в партнерстве, направленном на снижение опасностей, угрожающих безопасности всемирного здравоохранения.
В распространенном Советом Безопасности РА сообщении говорится, что пандемия коронавируса (COVID-19) подчеркнула важность мощного национального потенциала для контроля, диагностики и реагирования на инфекционные заболевания.
Международное сотрудничество и поддержка играют важную роль в развитии этих возможностей. Наши правительства открыто и прозрачно сотрудничают в рамках Программы снижения биологической угрозы, являющейся частью программы Агентства по уменьшению угрозы Министерства обороны США.
Эти партнерства преследуют исключительно мирные цели и не имеют ничего общего с биологическим оружием. Эти партнерства защищают здоровье людей и животных в наших странах, в том числе путем предотвращения, выявления и контроля вспышек инфекционных заболеваний, а также повышения биобезопасности и биозащиты местных лабораторий.
Как партнеры в этом проекте, каждый из нас непосредственно осознает важность общей цели сотрудничества для укрепления глобальной безопасности в области здравоохранения и снижения воздействия инфекционных заболеваний на наши общества.
Наши правительства решительно  поддерживают общий подход, заключающийся в том, что такому сотрудничеству следует не препятствовать, а поощрять и укреплятьего. В соответствии со статьей 10 мы призываем все государства-участники Конвенции по биологическому оружию работать вместе в поддержку этой цели, в том числе на предстоящей конференции - Review Conference», — говорится в заявлении.