thumbnail_082222_ANCA_RHH_4x3
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը Կոնգրեսին կոչ է արել հետաքննել Բայդենի կողմից Արցախին օժանդակության չտրամադրելու հարցը
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին՝ կոչ անելով հետաքննություն անցկացնել Բայդենի վարչակազմի կողմից Արցախի ժողովրդին մարդասիրական օգնություն չտրամադրելու վերաբերյալ, քանի որ վերջինս ենթարկվում է ագրեսիայի և էթնիկ զտումների, ինչպես նաև ունի սննդի, ջրի, վառելիքի ու կենսապահովման համար անհրաժեշտ այլ ռեսուրսների պակասություն։
Հղում անելով «Արցախի հայերին սովամահ տեսնելու Ադրբեջանի կառավարության մտադրությունը»՝ Համբարյանն ընդգծել է՝ «ամերիկյան վարչակազմը Արցախում ապրող հայ ընտանիքներին մարդասիրական օգնություն գրեթե չի ուղարկել»։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահը նաև նկատել է՝ «Ամերիկան չպետք է մեղսակից լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայ բնակչության էթնիկ զտմանը»։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գրությամբ՝ ամերիկյան օրենսդիրներից պահանջվում է, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Միջազգային զարգացման ամերիկյան գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի միջոցով, Բայդենի վարչակազմից ստանալ հետևյալ չորս հարցերի պատասխանները․
· Ի՞նչ կոնկրետ գործողություններ է ձեռնարկել Բայդենի վարչակազմը Լեռնային Ղարաբաղում ապրող և վտանգի տակ գտնվող հայերին օգնելու համար (ծրագրերի տրամադրում, գործընկերների տվյալներ, բյուջե, ապրանքներ և համապատասխան այլ տեղեկատվություն)։
· Ի՞նչ կոնկրետ ծրագրեր ունի Բայդենի վարչակազմը՝ օգնելու Լեռնային Ղարաբաղում ապրող և վտանգի տակ գտնվող հայերին (ծրագրեր, գործընկերների տվյալներ, բյուջե, ապրանքներ և համապատասխան այլ տեղեկատվություն)։
· Արդյո՞ք Բայդենի վարչակազմն իրականացրել է հումանիտար ճգնաժամում գտնվող Արցախի հայ բնակչության կարիքների գնահատում։
· Բայդենի վարչակազմը բյուջեի ի՞նչ ծավալ է համարում բավարար և նպատակահարմար Արցախի հայ բնակչության առջև ծառացած հումանիտար ճգնաժամը լուծելու համար:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի համակիրները, օգտագործելով հանձնախմբի ինտերնետային կայքի հնարավորությունները, տասնյակ հազարավոր նամակներ են ուղարկել իրենց շրջանների օրենսդիրներին՝ պահանջելով ամերիկյան օժանդակություն տրամադրել Արցախին։

thumbnail_082222_ANCA_RHH_4x3
Комитет Ай Дата Америки призвал Конгресс расследовать вопрос о непредоставлении президентом Байденом помощи Арцаху
Председатель Комитета Ай-Дата Америки Раффи Амбарян направил письмо членам Сената и Палаты представителей США с призывом провести расследование по поводу отказа администрации Байдена предоставить народу Арцаха гуманитарную помощь, народу, который подвергается агрессии и этническим чисткам и имеет дефицит продовольствия, воды, топлива и других ресурсов, необходимых для жизнеобеспечения.
Об этом сообщили в Центральном офисе Ай Дата Бюро АРФД, отметив, что коснувшись «намерения правительства Азербайджана видеть армян Арцаха умирающими от голода», Амбарян подчеркнул: «американская администрация армянским семьям, живущим в Арцахе не направляла почти никакой гуманитарной помощи». Председатель Комитета Ай Дата Америки также заметил: «Америка не должна стать соучастницей этнической чистки армянского населения Арцаха со стороны Азербайджана».
Согласно письму Комитета Ай-Дата Америки, от американских законодателей требуется от администрации Байдена посредством госсекретаря Энтони Блинкена и главы Агентства США по международному развитию Саманты Пауэр получить ответы на следующие четыре вопроса:
Какие конкретные действия предприняла администрация Байдена, чтобы помочь армянам, проживающим в Нагорном Карабахе и подвергающимся риску: предоставление программ, данных о партнерах, сумм, продуктов и другой соответствующей информации;
Какие конкретные планы есть у администрации Байдена, чтобы помочь армянам, проживающим в Нагорном Карабахе и подвергающимся риску: предоставление программ, данных о партнерах, сумм, продуктов и другой соответствующей информации;
Провела ли администрация Байдена оценку потребностей армянского населения Арцаха, находящегося в гуманитарном кризисе;
Какой объем бюджета администрация Байдена считает достаточным и целесообразным для решения гуманитарного кризиса, с которым столкнулось армянское население Арцаха?
Сторонники Комитета Ай-Дата Америки, используя возможности сайта комитета, направили депутатам своих штатов десятки тысяч писем с требованием оказания помощи Арцаху.