1 - 2022-08-23T104158.315
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ հարկային հետաքննության մարմինների համակարգող խորհրդի հերթական նիստին։
ԱՊՀ անդամ պետությունների հարկային (ֆինանսական) հետաքննության մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի (ՀՀՄՀԽ) 21-րդ նիստը կայացել է Բելառուսի Հանրապետության պետական հսկողության կոմիտեի ֆինանսական հետաքննությունների դեպարտամենտի ղեկավարի նախագահությամբ։
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի հարկային հետաքննության մարմինների ղեկավարները։ Քննարկվել են 2019-2023 թ․թ․ հանցավորության դեմ պայքարի համատեղ միջոցառումների ԱՊՀ միջպետական ծրագրի կատարման ընթացքը և ՀՀՄՀԽ ընթացիկ աշխատանքային ծրագրերը։
Կողմերը ներկայացրել են իրենց երկրների տնտեսական անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացրած գործունեությունը և կուտակած փորձը, այդ թվում՝ «Հարկային հանցագործությունների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» համաձայնագրի իրագործումը, տնտեսական հանցագործությունների և իրավախախտումների նոր սխեմաների բացահայտման մասով փորձի փոխանակության ընթացքը։
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության պետ Վահան Չարխիֆալակյանը նիստին ներկայացրել է վարչության կողմից 2021 թ․ իրականացված գործունեությունը։ Կողմերն անդրադարձել են բազմակողմ հետաքրքրություն առաջացնող հարցերին, մասնավորապես, 2020-2022 թ.թ․ ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնի դրսևորումների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագրի շրջանակում ձեռնարկված միջոցառումներին։
Քննարկել են նաև համացանցի և թվային վճարման միջոցների օգտագործմամբ իրականացվող տնտեսական և կոռուպցիոն հանցագործությունների հակազդման պրակտիկային, դրամական միջոցների ապօրինի շրջանառությանը և ապօրինի խաղային բիզնեսի հակազդմանը վերաբերող հարցեր։ ՀՀՄՀԽ նիստի շրջանակում ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է նաև Բելառուսի ֆինանսական հետաքննության մարմնի հիմնադրման 30-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին։
Պատվիրակության ղեկավար, ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության պետ Վահան Չարխիֆալակյանը պարգևատրվել է Բելառուսի ֆինանսական հետաքննության մարմինների 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական մեդալով։ Նախատեսվում է, որ ԱՊՀ անդամ պետությունների հարկային հետաքննության մարմինների ղեկավարների համակարգող խորհրդի հաջորդ նիստը կանցկացվի 2023 թվականին Երևանում՝ ՀՀ ՊԵԿ նախագահությամբ։

1 - 2022-08-23T104158.315
Делегация Комитета государственных доходов РА в Минске приняла участие в очередном заседании Координационного совета органов налоговых расследований СНГ.
21-е заседание Координационного совета руководителей органов налоговых (финансовых) расследований государств-членов СНГ состоялось под председательством руководителя Департамента финансовых расследований Комитета государственного контроля Республики Беларусь.
В совещании приняли участие руководители налоговых органов Армении, Беларуси, Казахстана, России, Таджикистана, Азербайджана и Узбекистана. Были обсуждены ход реализации Межгосударственной программы совместных мер СНГ по борьбе с преступностью на 2019-2023 годы и текущие работы. Стороны представили деятельность в направлении обеспечения экономической безопасности своих стран и накопленный опыт, в том числе и ход реализации Соглашения о сотрудничестве государств-участников СНГ в борьбе с налоговыми преступлениями и процесс обмена опытом по раскрытия новых схем экономических преступлений и правонарушений.
Начальник Управления по расследованию и оперативной разведке КГД РА Ваан Чархифалакян представил на заседании деятельность управления в 2021 году.
Стороны коснулись вопросов, вызывающих многосторонний интерес, в частности, мероприятий, предпринятых в рамках программы сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с терроризмом и другими насильственными проявлениями экстремизма на 2020-2022 годы. Также были обсуждены вопросы, связанные с практикой борьбы с экономическими и коррупционными преступлениями, совершаемыми с использованием сети интернет и цифровых способов оплаты, с незаконным денежным оборотом, с противодействием незаконному игорному бизнесу.
В рамках заседания делегация РА приняла участие и в торжествах, посвященных 30-летию создания Белорусской службы финансовых расследований. Глава делегации, начальник Управления по расследованию и оперативной разведке КГД Ваан Чархифалакян был награжден юбилейной медалью, посвященной 30-летию органов финансовых расследований Беларуси.
Намечено, что следующее заседание Координационного совета руководителей органов налоговых расследований государств-участников СНГ состоится в 2023 году в Ереване под председательством КГД РА.