ՀՀ տարածքով Ադրբեջանից Նախիջևան երթևեկության ժամանակ Հայաստանի բնակիչների ազատ տեղաշարժը չի խոչընդոտվելու. ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ԶԼՄ-ներով և սոցիալական հարթակներով շրջանառվող այն լուրը, թե ՀՀ տարածքով Ադրբեջանի Հանրապետությունից դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն և հակառակ ուղղությամբ ավտոմոբիլային տրանսպորտով հնարավոր տարանցիկ ուղևորման դեպքում տարանցման ժամանակ ՀՀ տեղական և միջազգային նշանակություն ունեցող ճանապարհները փակվելու են, ինչով խոչընդոտվելու է Հայաստանի բնակիչների ազատ տեղաշարժը, չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայտնում ենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շրջանառության մեջ դրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի մայիսի 12-ի N 703-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագծով նախատեսվում է 3 նոր անցակետերի բացում, որոնցով հնարավորություն կընձեռնվի Ադրբեջանի Հանրապետությունից ավտոմոբիլային տրանսպորտով տարանցիկ ուղևորվել դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն։ Ներկայումս մշակման փուլում են գտնվում տարանցման հավանական (ավտոմոբիլային) երթուղիները և կարգը, որում Հայաստանի բնակչության, ինչպես նաև օտարերկրացիների ու վերջիններիս պատկանող տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի համար որևէ տեղական և/կամ միջազգային (միջպետական) նշանակության ճանապարհների փակում և/կամ այլ սահմանափակումներ չեն նախատեսվում։

Во время следования из Азербайджана в Нахичевань через территорию Армении свободное передвижение жителей Армении не будет затруднено: СНБ
Распространенная в СМИ и социальных сетях информация о том, что в случае возможного транзитного проезда автомобильным транспортом через территорию Республики Армения из Азербайджанской Республики в Нахичеванскую Автономную Республику и в обратном направлении дороги местного и международного значения в Республике Армения будут закрыты, что будет препятствовать свободному передвижению граждан Армении, не соответствует действительности.
Об этом говорится в разъяснении Службы национальной безопасности РА.
«Сообщаем, что проект постановления правительства "О внесении дополнений в постановление правительства Республики Армения от 12 мая 2011 года N 703-Ն", введенный в обращение Службой национальной безопасности Республики Армения, предусматривает открытие 3-х новых контрольно-пропускных пунктов, что даст возможность проезда для автомобильного транспорта из Азербайджанской Республики транзитом в Нахичеванскую Автономную Республику.
В настоящее время разрабатываются возможные маршруты и порядок транзита, при которых не планируется закрытие и/или иные ограничения передвижения населения Армении иностранцев, а также транспортных средств, принадлежащих последним, любых местных и/или международных (межгосударственных) дорог», - сообщает СНБ РА.