«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում որոնողական աշխատանքները շարունակվում են
Դեպքի վայրում աշխատում են ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի և Բժշկական ապահովման վարչության hերթապահ խմբերի  փրկարարական ծառայողները,  ինչպես նաև «Կարմիր Խաչ» մարդասիրական կազմակերպության կամավորները։
Որոնողափրկարարական աշխատանքներն իրականացվում են 1 տեղամասով։ Աշխատանքներում ներգրավված են քաղաքապետարանի 1 ջրատար, ինչպես նաև 2 տրակտոր, 2 ինքնաթափ, 2 ավտոկռունկ։
Որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 16 քաղաքացու դի (Միսակ Պատվականի Մարգարյան, ծնված 1965 թ․, Անահիտ Վազգենի Մխիթարյան, ծնված 1967 թ․, Ջեմմա Սարգսի Նազարյան, ծնված 1960 թ․, Անահիտ Զարզանդի Խալաթյան 1970 թ․, Վարդան Գուրգենի Քոչարյան, ծնված 1960 թ․, Գայանե Արտավազդի Ավետիսյան, ծնված 1966 թ․, Արամ Կոմիսարի Հայրապետյան, ծնված 1980 թ․, Վաչագան Վահագնի Եղոյան, ծնված 2000 թ․, Էռնա Մանվելի Գրիգորյան, ծնված 1980 թ․, Հարություն Սամվելի Գարաքյան, ծնված 1988 թ․, Մարիամ Արմենի Խաչատրյան, ծնված 1992 թ․, Սիրարփի Արմենի Խաչատրյան, ծնված 1994 թ․, Մարատ Կարենի Շահբազյան, ծնված 2018 թ․, Հրաչյա Ֆաենբերգի Սարգսյան, ծնված 1976 թ․, Արտավազդ Համբարձումի Հայրապետյան, ծնված 1951 թ․ և անձը չպարզված մեկ քաղաքացու դի)։
Երևան քաղաքի ԲԿ-ներ է դիմել 63 քաղաքացի, որոնցից 3-ը շարունակում է բուժում ստանալ, իսկ մնացածը ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, դուրս են գրվել։
Օգոստոսի 14-19-ը ընկած ժամանակահատվածում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում հրդեհաշիջման և որոնողափրկարարական աշխատանքներին հերթափոխերով մասնակցել են ՓԾ տարածքային և կառուցվածքային ստորաբաժանումներից 1111 փրկարարական ծառայող։
Փրկարարները փլատակներից դուրս են բերել 10 տուժածի։
ԱԻՆ «911» թեժ գծին ստացված զանգերի արդյունքում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում անհետ կորած կարող են համարվել հետևյալ քաղաքացիները՝
1․ Գագիկ Կառլենի Կարապետյան, ծնված 1959 թ․
2․ Վանիկ Խաչիկի Ամիրխանյան, ծնված 1967 թ․
Անհետ կորած քաղաքացիների վերաբերյալ որևէ տեղեկություն ունենալու դեպքում խնդրում ենք զանգահարել «911» թեժ գիծ։
Հոգեբանական աջակցության բաժնի հերթապահ խումբը 53 քաղաքացու տեղում ցուցաբերել է հոգեբանական աջակցություն։ Քաղաքացիները հոգեբանական աջակցություն կարող են ստանալ նաև զանգահարելով «911» թեժ գիծ։
Հրդեհաշիջման աշխատանքները դեպքի վայրում համակարգել է ԱԻ նախարար Արմեն Փամբուխչյանը։
Դեպքի վայրում են գտնվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 14-ին, ժամը 13։23-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Արշակունյաց 15 հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկմամբ, ինչի հետևանքով եռհարկանի շինությունը մասնակի փլուզվել է։
Հրդեհը մեկուսացվել է օգոստոսի 16-ի ժամը 14։38-ին, մարվել՝ 17։49-ին։ Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների իրականացման տարածքը նախնական տվյալներով կազմում է մոտ 1 հա։ Փլուզվել է եռհարկանի շինության (2889 քմ) մեծ մասը և հարակից տարածքում գտնվող մի շարք տաղավարներ։

В торговом центре «Сурмалу» продолжаются поисковые работы
19 августа в ереванском торговом центре «Сурмалу» продолжаются поисково-спасательные работы. 3 из 63 граждан, пострадавших в результате взрыва и пожара, произошедших там 14 августа и обратившихся за медицинской помощью, продолжают получать лечение.
«На месте работают спасатели Спасательного управления Государственной службы по чрезвычайным ситуациям г. Еревана, Центра специальных спасательных работ Управления спасательных сил, Управления пожарной и спасательной организации, дежурные группы Управления медицинского обеспечения, а также волонтеры гуманитарной организации Красный Крест.
Поисково-спасательные работы проводятся на 1 участке. В работах задействованы 1 водовоз муниципалитета, а также 2 трактора, 2 самосвала, 2 автокрана.
В результате поисково-спасательных работ обнаружены тела 16 граждан (Маргарян Мисак Патваканович, 1964 г.р., Мхитарян Анаит Вазгеновна, 1967 г.р., Назарян Джемма Саркисовна, 1960 г.р., Халатян Анаит Зарзандовна, Кочарян Вардан Гургенович, 1960 г.р. Аветисян Гаяне Артаваздовна, 1965 г.р., Айрапетян Арам Комисарович, 1980 г.р., Егоян Вачаган Ваагнович, 2000 г.р., Григорян Эрна Манвеловна, 1980 г.р., Гаракян Арутюн Самвелович, 1987 г.р., Хачатрян Мариам Арменовна, 1992 г.р. Хачатрян Сирарпи Арменовна, 1994 г.р., Шахбазян Марат Каренович, 2018 г.р., Саргсян Грачья Файнбергович, 1976 г.р., Айрапетян Артавазд, 1951 г.р. и неопознанное тело одного гражданина).
В медицинские центры города Еревана обратились 63 гражданина, 3 из них продолжают лечение, а остальные получили соответствующую медицинскую помощь и выписаны.
С 14 по 19 августа в тушении пожаров и поисково-спасательных работах в торговом центре "Сурмалу" поочередно участвовали  1111 спасателей территориальных и структурных подразделений Спасательной службы МЧС РА.
Спасатели извлекли из-под завалов 10 пострадавших.
В результате звонков, поступивших на горячую линию МВД 911, без вести пропавшими на территории ТЦ «Сурмалу» могут считаться следующие граждане.
Карапетян Гагик Карленович, 1959 года рождения.
Ваник Хачики Амирханян, 1967 года рождения.
Если у вас есть информация о пропавших без вести гражданах, звоните на горячую линию 911. Дежурная группа отдела психологической поддержки оказала психологическую помощь 53 гражданам.
Граждане также могут получить психологическую поддержку, позвонив на горячую линию 911.
Работы по тушению пожара на месте происшествия координировал министр внутренних дел Армен Памбухчян.
На месте происшествия находились премьер-министр РА Никол Пашинян, министр территориального управления и инфраструктуры РА Гнел Саносян», - говорится в сообщении МЧС.
Отмечается, что 14 августа в 13:23 в Национальный центр управления кризисными ситуациями поступило сообщение о том, что в торговом центре "Сурмалу" по адресу улица Аршакуняц 15 в Ереване произошел взрыв и пожар, в результате чего частично обрушилось трехэтажное здание.
Пожар локализован 16 августа в 14:38 и потушен в 17:49. По предварительным данным, площадь пожарно-спасательных работ составляет около 1 га. Обрушилось трехэтажное здание (около 2889 квадратных метров) и ряд павильонов на прилегающей территории.