Զանգեզուրի միջանցքը ընդհանուր արևմտյան ծրագիր է, որի նպատակն է Իրանի և ՌԴ-ի թուլացումը․ քաղաքագետ (տեսանյութ)
«Հայաստանի իշխանությունը պարտադրել է Արցախի իշխանությանը, որ Աղավնոյի ու Բերձորի հոսանքը և կապը անջատեն օգոստոսի 25-ին»,- այս կարծիքին է քաղաքագետ Վազգեն Պետրոսյանը։
Ինչ վերաբերվում է ՌԴ դեսպանության տարածած հայտարարությանը, ապա ըստ քաղաքագետի, դրա պատճառն այն է, որ Հայաստանի իշխանությունները տարբեր հարցերում իրենց անգործունեությունը փորձում են բարդել Ռուսաստանի վրա
«Ռուսաստանը փաստն է արձանագրում, որ Հայաստանի իշխանությունները անգործունեության են մատնված»,- ասում է նա։
Նշենք, որ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը վրդովմունք է հայտնել, կապված այն մեղադրանքների հետ, թե ռուսական կողմն առնչություն ունի Սուրմալուի ողբերգության հետ, ինչի վերաբերյալ գրություն է ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն:
Ինչ վերաբերվում է «Զանգեզուրի միջանցքին», ապա Պետրոսյանը կարծում է, որ Զանգեզուրի միջանցքը ընդհանուր արևմտյան ծրագիր է, որի նպատակն է Իրանի և ՌԴ-ի թուլացումը
«Իրանի նախագահն է զանգում Նիկոլին ու ասում տղա ջան ոչինչ չտաս»։
Անդրադառնալով ռուս-թուրքական հարաբերություններին, Վազգեն Պետրոսյանը նշեց
«Ռուսաստանը և Թուրքիան իրար հետ խնդիրներ ունեն Լիբիայում, Սիրիայում, Ուկրաինայում, Իրաքում, Անդրկովկասում, Կենտրոնական Ասիայում, Սև Ծովի ամբողջ տարածքում։ 7 տեղում իրենք կոնֆլիկտի մեջ են, բայց դա չի նշանակում, որ, եթե իրենք կարող են առևտրաշրջանառություն կազմակերպել, ապա դա չեն անի»։

Зангезурский коридор — это общий западный проект, направленный на ослабление Ирана и РФ: политолог (видео)
«Правительство Армении вынудило правительство Арцаха отключить электричество и связь в Агавно и Бердзоре 25 августа», - такого мнения придерживается политолог Вазген Петросян.
Что касается заявления посольства России, то, по мнению политолога, его причина заключается в том, что власти Армении пытаются свалить на Россию свою бездеятельность по различным вопросам:
«Россия констатирует тот факт, что власти Армении бездействуют», — говорит он.
Отметим, что посольство России в РА выразило возмущение в связи с обвинениями российской стороны в связи с трагедией Сурмалу и направило письмо в Министерство иностранных дел РА.
Что касается «Зангезурского коридора», Петросян считает, что Зангезурский коридор — это общий западный проект, цель которого — ослабить Иран и Россию:
«Президент Ирана звонит Николу и говорит ему, дорогой мальчик, ничего не отдавай».
Касаясь российско-турецких отношений, Вазген Петросян отметил:
«У России и Турции есть проблемы друг с другом в Ливии, Сирии, Украине, Ираке, Закавказье, Центральной Азии, по всей территории Чёрного Моря. Они конфликтуют в 7 местах, но это не значит, что, если они могут организовать товарооборот, они это не сделают».