Կառավարության անդամները 1 րոպե լռությամբ հարգեցին Սուրմալուի զոհերի հիշատակը (տեսանյութ)
ՀՀ կառավարության նիստում ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհված քաղաքացիների հիշատակը:
«Ի հիշատակ 2020 թվականի օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ-ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհված քաղաքացիների՝ իմ որոշմամբ 2022 թվականի 17-ից 18-ը սուգ է հայտարարված է Հայաստանի Հանրապետությունում: Խնդրում եմ հոտնկայս մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը»,- այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Օգոստոսի 14-ին, ժամը 13։23-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի է ունեցել պայթյուն։ Վերջին տվյալներով մահացել է 16 մարդ, տուժել է 60-ից ավելի քաղաքացի, կան 2 անհետ կորածներ:
«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետեւանք) եւ 358-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Դյուրավառ կամ այրիչ նյութերի պահպանման, հաշվառման, փոխադրման, առաքման կամ օգտագործման կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետեւանք) հատկանիշներով ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Члены правительства почтили минутой молчания память жертв «Сурмалу» (видео)
На заседании правительства РА члены исполнительной власти минутой молчания почтили память жертв взрыва в торговом центре «Сурмалу».
«В память о погибших в результате пожара и взрыва, произошедших на территории ЗАО «Ереванский консервный завод» 14 августа 2020 года, согласно моему решению в Республике Армения с 17 по 18 августа объявлен траур. Попрошу, встать и почтить память погибших минутой молчания», - сказал премьер-министр Никол Пашинян.
14 августа в 13:23 в Национальный центр кризисного управления поступило сообщение, что в торговом центре «Сурмалу» произошел взрыв. По последним данным, погибли 16 человек, более 60 граждан получили ранения, двое пропали без вести.
По факту взрыва в торговом центре «Сурмалу» возбуждено уголовное производство по признакам: части 2 статьи 357 (нарушение правил или требований пожарной безопасности, повлекшее по неосторожности смерть человека или иное тяжкое последствие) и части 2 статьи 358 (нарушение правил или требований хранения, учета, перевозки, доставки или использования легковоспламеняющихся или горючих материалов, повлекшее по неосторожности смерть человека или иное тяжкое последствие) Уголовного кодекса РА.