Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Բունդեսթագի փոխնախագահին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 20-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ Կատրին Գյորինգ-Էքքարդտի գլխավորած պատվիրակությանը: Կողմերը մեծապես կարեւորել են Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը:
Զրույցի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում եղել եւ շեշտադրվել է ԱԺ-ի եւ Բունդեսթագի միջեւ խորհրդարանական բազմաշերտ համագործակցության, համատեղ նախագծերի անհրաժեշտությունը: «Գերմանիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի խոշորագույն առեւտրատնտեսական գործընկերն է: Մենք նաեւ բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի օժանդակությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հետպատերազմյան իրավիճակին, տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելուն առնչվող հարցեր: ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով եւ ջանքեր է գործադրում թե' տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների եւ տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման, թե' սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության ուղղությամբ: Նա շեշտել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների հանդեպ:
Գերմանացի գործընկերը տեղեկացրել է, որ աչալրջորեն հետեւում են տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ համոզմունք է հայտնել, որ հակամարտությունների լուծման արդյունավետ ուղին խաղաղ բանակցություններն են:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Գերմանիայի հարուստ խորհրդարանական ավանդույթի մաս կազմող հանրահայտ Christian Prayer Breakfast-ների կազմակերպումը, ինչպես նաեւ վերականգնվող էներգիային վերաբերող գործնական հարցեր:

20 июля Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял делегацию во главе с вице-президентом Бундестага Германии Катрин Геринг-Экхардт. Стороны особо подчеркнули стабильное развитие дружественных отношений между Арменией и Германией и углубление межпарламентского сотрудничества.
В ходе беседы в центре внимания была подчеркнута необходимость многоуровневого парламентского сотрудничества и совместных проектов между НС и Бундестагом. «Германия является крупнейшим торгово-экономическим партнером Армении среди стран ЕС. Мы также высоко ценим содействие Германии демократической повестке Армении», - сказал Ален Симонян.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с послевоенной обстановкой, установлением прочного мира в регионе. Спикер НС отметил, что Армения продвигает повестку открытия эры мира в регионе и прилагает усилия для разблокирования региональных инфраструктур и транспортных путей, а также демаркации границ и обеспечения безопасности границ. Он подчеркнул, что Армения не имеет территориальных претензий к своим соседям.
Немецкий партнер сообщил, что внимательно следит за событиями, происходящими в регионе, и выразил уверенность в том, что эффективным способом разрешения конфликтов являются мирные переговоры.
На встрече также обсуждались организация знаменитых христианских молитвенных завтраков (Christian Prayer Breakfast), которые являются частью богатой парламентской традиции Германии, а также практические вопросы, связанные с возобновляемыми источниками энергии.