Ադրբեջանի առավելապաշտական հռետորաբանությունը խաթարում է տարածաշրջանային կայունությանը․ Միրզոյանը՝ Գրոձկիին (տեսանյութ)
Հուլիսի 19-ին Վարշավայում պաշտոնական այցով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Տոմաշ Գրոձկիի հետ՝ հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ խորհրդարանական ձևաչափով սերտ համագործակցությունը կարևոր դեր ունի հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունների օրակարգը հարստացնելու և բարեկամական կապերը առավել խորացնելու գործում: Այս առումով շեշտվել է տարբեր մակարդակներով ակտիվ փոխայցելությունների և շփումների դինամիկայի պահպանման կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից անցկացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և իրավունքի գերակայության ապահովմանը։ Տոմաշ Գրոձկին նշել է, որ լիովին աջակցում են Հայաստանին՝ ժողովրդավարական առաջընթացի ճանապարհին։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը զրուցակցին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ԼՂ հիմնախնդրի հանգուցալուծման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական հռետորաբանությունը խաթարում է տարածաշրջանային կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Ընդգծվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է իր լուծումը գտնի խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ:

Экстремистская риторика Азербайджана подрывает усилия по установлению мира: Мирзоян - Гродзки (видео)
19 июля находящийся в Варшаве с официальным визитом Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с Председателем Сената Республики Польша Томашем Гродзким.
Собеседники согласились, что тесное сотрудничество в парламентском формате играет важную роль в обогащении повестки армяно-польских межгосударственных отношений и углублении дружественных связей. В связи с этим была подчеркнута важность сохранения динамики активных взаимных визитов и контактов на разных уровнях.
Арарат Мирзоян представил проводимые правительством РА реформы, направленные на укрепление демократии, защиту прав человека и обеспечение верховенства права. Томаш Гродзки отметил, что они полностью поддерживают Армению на пути к демократическому прогрессу.
В ходе встречи глава внешнеполитического ведомства РА представил собеседнику ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта и позицию армянской стороны относительно решения нагорно-карабахской проблемы и нормализации отношений с Азербайджаном. Арарат Мирзоян подчеркнул, что экстремистская риторика Азербайджана подрывает усилия, направленные на установление региональной стабильности и мира.
Коснувшись гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной, министр Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного освобождения и репатриации армянских военнопленных и незаконно удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц, а также необходимость защиты армянской исторической, культурной и религиозной наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.
Было подчеркнуто, что нагорно-карабахский конфликт должен найти свое решение мирным путем, за столом переговоров.