Դեսպան Մակունցն ամերիկացի օրենսդիրներին է փոխանցել «Մխիթար Գոշ» պետական պարգևը
Հուլիս 14-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ Սենատի անդամ Քրիս Վան Հոլլենի և Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բարբարա Լիի հետ։ Հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Սենատոր Վան Հոլլենի հետ հանդիպման ընթացքում դեսպան Մակունցը ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ ՀՀ դիրքորոշումը։
Դեսպան Մակունցն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և ընդգծել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման կարևորությունը։
Կոնգրեսական Լիի հետ քննարկվել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանն ուղղված համատեղ ջանքերի մասին։
Հանդիպումներին դեսպան Մակունցն ամերիկացի օրենսդիրներին է փոխանցել «Մխիթար Գոշ» պետական պարգևը՝ ՀՀ և ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար։

Посол Макунц вручила американским законодателям государственную награду «Мхитар Гош»
14 июля посол РА в США Лилит Макунц встретилась с членом Сената США Крисом Ван Холленом и членом Палаты представителей Барбарой Ли. Посольство РА в США сообщает, что на встрече с сенатором Ван Холленом посол Макунц представила позицию РА по региональным событиям.
Посол Макунц коснулась гуманитарных проблем, возникших после 44-дневной войны, и подчеркнула важность репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в статусе заложников в Азербайджане.
С конгрессменом Ли были обсуждены вопросы, касающиеся совместных усилий, направленных на дальнейшее расширение армяно-американских отношений.
На встречах посол Макунц вручила американским законодателям государственную награду "Мхитар Гош" в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и США и за значительный вклад в развитие армяно-американских отношений.