Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Անհալթ երկրամասի Լանդթագի խորհրդարանի նախագահ Գուննար Շելլենբերգերին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահ Գուննար Շելլենբերգերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Վարչապետն ընդգծել է տարբեր մակարդակներում հայ-գերմանական հարաբերությունների դինամիկ զարգացման փաստը, ինչի մասին են վկայում վերջին շրջանում հաճախակիացած պաշտոնական փոխայցերը և ակտիվ շփումները: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ապակենտրոնացված համագործակցությունը Գերմանիայի երկրամասերի հետ, որը լրացնում և հարստացնում է միջպետական գործընկերությունը: Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահը ևս արձանագրել է երկկողմ կապերի բարձր մակարդակը և վերահաստատել համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամությունը:
Նրա խոսքով՝ հենց այդ նպատակով է իր գլխավորած պատվիրակությունն այցելել Հայաստան, որի հետ բարեկամությունն ու փոխշահավետ գործընկերությունը 10-ամյա պատմություն ունի: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Սաքսոնիա-Անհալթի միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել ինչպես գիտական, կրթական, մշակութային, տեխնոլոգիական, այնպես էլ սննդի վերամշակման, ջրային ռեսուրսների և կոշտ թափոնների կառավարման, գյուղատնտեսության ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ: Վարչապետը կարևորել է առաջիկայում նախատեսվող՝ Արմավիրի մարզի հետ համագործակցության հուշագրի ստորագրումը և առաջարկել դիտարկել գործարար շրջանակների փոխայցեր կազմակերպելու հնարավորությունը, ինչը թույլ կտա փոխանակվել փորձով ու զարգացման տեսլականով: Գուննար Շելլենբերգերը ողջունել է գաղափարը և նշել, որ հայկական կողմի առաջարկները կներկայացվեն շահագրգիռ շրջանակներին: Հումանիտար կապերի ամրապնդման համատեքստում անդրադարձ է եղել 2022թ. նոյեմբերի 17-ին Լանդթագում նախատեսվող «Հայաստանի օր» միջոցառմանը: Այն, Գուննար Շելլենբերգերի խոսքով, իր բնույթով առաջինն է, և Հայաստանն ընտրվել է որպես բարեկամ և ժողովրդավարական երկիր: Լանդթագի նախագահը կարևորել է նաև երկրամասի Հալլե քաղաքի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանում «Մեսրոպ» հայագիտական կենտրոնի գործունեությունը: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասում Հայաստանի, հայկական մշակույթի ճանաչելիության և հայագիտության զարգացման գործում շարունակական ջանքերի համար և ընդգծել, որ ժողովրդավարական արժեքները երկու երկրների փոխհարաբերությունների կարևորագույն հենասյուներից են:

Никол Пашинян принял председателя ландтага земли Саксония-Анхальт Гуннара Шелленбергера (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял председателя ландтага земли Саксония-Анхальт ФРГ  Гуннара Шелленбергера и возглавляемую им делегацию.
Никол Пашинян подчеркнул факт динамичного развития армяно-германских отношений на разных уровнях, о чем свидетельствуют частые официальные визиты и активные контакты. Никол Пашинян подчеркнул важность децентрализованного сотрудничества с землями Германии, которое дополняет и обогащает межгосударственное партнерство.
Председатель ландтага земли Саксония-Анхальт тоже отметил высокий уровень двусторонних отношений и подтвердил готовность к реализации новых совместных проектов. По его словам, именно с этой целью возглавляемая им делегация посетила Армению, дружба и взаимовыгодное партнерство с которой имеют 10-летнюю историю.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества между Арменией и землей Саксония-Анхальт. Состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества как в научной, образовательной, культурной, технологической сферах, так и в областях пищевой промышленности, управления водными ресурсами и твердыми отходами, сельского хозяйства. Премьер-министр отметил важность предстоящего подписания меморандума о сотрудничестве с Армавирской областью и предложил рассмотреть возможность организации взаимных визитов деловых кругов, что позволит обменяться опытом и видением развития. Гуннар Шелленбергер приветствовал эту идею и отметил, что предложения армянской стороны будут представлены заинтересованным кругам.
В контексте укрепления гуманитарных связей было затронуто мероприятие “День Армении”, запланированное в ландтаге 17 ноября текущего года. По словам Гуннара Шелленбергера, это первое в своем роде мероприятие, и Армения была выбрана как дружественная и демократическая страна. Он также отметил важность деятельности арменоведческого центра “Месроп” при Университете Мартина Лютера в городе Галле.
Премьер-министр выразил благодарность за постоянные усилия в повышении узнаваемости Армении, армянской культуры и развитии арменоведения в земле Саксония-Анхальт и подчеркнул, что демократические ценности являются одним из важнейших столпов в отношениях между двумя странами.