Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը (տեսանյութ)
Հուլիսի 6-ին Մադրիդում աշխատանքային այցով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Շնորհավորելով միմյանց երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշել են, որ անցյալ երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի և Իսպանիայի միջև ձևավորվել է արդյունավետ համագործակցություն՝ խարսխված ավանդական կապերի և ընդհանուր արժեքների վրա:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ու բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացումը` երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական, արդյունաբերության, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության ներուժի լիարժեք իրացման շուրջ: Կողմերը համակարծիք էին, որ բիզնես ֆորումների կազմակերպումը, գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնումը կխթանի երկկողմ համագործակցությունն այս ոլորտներում։
Հայաստանի ու Իսպանիայի միջև մարդկային շփումների ակտիվացման ու փոխճանաչման տեսանկյունից կարևորվել է նաև զբոսաշրջության ոլորտում կապերի ամրապնդումը։ Ընդգծվել է կրթական փոխանակումների և երկու երկրներում միմյանց լեզվի ու մշակույթի ուսումնասիրման հնարավորությունների ընդլայնումը։
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իսպանիայի կառավարության՝ Հայաստանում մշտական ներկայացուցչություն բացելու որոշումը, համոզմունք հայտնելով, որ այն նոր լիցք կհաղորդի միջպետական հարաբերություններին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների համագործակցությանը բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը: ՀՀ ԱԳ նախարարն իր իսպանացի գործընկերոջն է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջմղման և տևական լուծում գտնելու գործում: Նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոն նշել է, որ Իսպանիան աջակցում է խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև վարում է իր վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում համամարդկային արժեք հանդիսացող հայկական պատմամշակութային ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման քաղաքականություն։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:

Встреча министров иностранных дел Армении и Испании (видео)
Находящийся с рабочим визитом в Мадриде министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 6 июля встретился с министром иностранных дел Королевства Испания Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Поздравив друг друга по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами, министры иностранных дел с удовлетворением отметили, что за последние три десятилетия между Арменией и Испанией налажено эффективное сотрудничество на основе традиционных связей и общих ценностей.
Собеседники подчеркнули важность активизации политического диалога и взаимных визитов на высшем уровне между двумя странами, выразив готовность двусторонне предпринимать шаги по углублению сотрудничества.
Состоялся обмен мыслями о полной реализации потенциала взаимодействия в сферах торговли и экономики, промышленности, транспорта и инфраструктуры, возобновляемой энергетики, информационных технологий. Стороны согласились, что организация бизнес-форумов и расширение связей между деловыми кругами будут способствовать развитию двустороннего сотрудничества в этих сферах.
В контексте активизации человеческих контактов и взаимного узнавания между Арменией и Испанией была также подчеркнута важность укрепления связей в сфере туризма. Была подчеркнута важность расширения образовательных обменов и возможностей изучения языка и культуры друг друга в обеих странах.
Министр Мирзоян высоко оценил решение правительства Испании об открытии постоянного представительства в Армении, выразив уверенность, что это придаст новый импульс межгосударственным отношениям.
В ходе встречи было затронуто сотрудничество двух стран на многосторонних площадках, а также в рамках партнерства Армения-ЕС.
Были также обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр иностранных дел Армении представил своему испанскому коллеге ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта и позицию армянской стороны по процессам, направленным на установление мира и стабильности в регионе, а также по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подчеркнул посредническую роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении процесса урегулирования и поиске решения нагорно-карабахского конфликта. Министр Хосе Мануэль Альбарес Буэно отметил, что Испания поддерживает всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта путем мирных переговоров.
Коснувшись гуманитарных проблем, возникших вследствие агрессии Азербайджана против Арцаха, глава МИД Армении подчеркнул, что Азербайджан, грубо нарушая международное гуманитарное право, продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных и мирных жителей, а также на подконтрольных ему территориях проводит политика искажения и уничтожения идентичности армянского культурно-исторического наследия.