Փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳՆ Արևմտյան ուղղության քարտուղար Սանջայ Վերմային
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳՆ Արևմտյան ուղղության քարտուղար Սանջայ Վերմային։ Վերջինս Հայաստանում է՝ մասնակցելու Առևտրի, տնտեuական, տեխնոլոգիաների, գիտության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դևալը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, այլք։
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետ Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել որոշակի դադարից հետո Հայաստանում Միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի անցկացումն ու ընդգծել, որ այն լավ հնարավորություն է մի շարք ուղղություններով խթանելու երկու երկրների միջպետական հարաբերությունները, հատկապես՝ առևտրատնտեսական, առողջապահության և կրթության ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանում միջազգային տրանսպորտային հաղորդակցության նախագծեր իրականացնելու հեռանկարներին։
Փոխվարչապետ Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հնդիկ բարեկամների հետ ավելի հավակնոտ օրակարգի է հավակնում՝ պատրաստակամ լինելով ակտիվացնել հայ-հնդկական ողջ համագործակցությունը ինստիտուցիոնալ և փոխադարձ շփումների մակարդակներում։
Համբարձում Մաթևոսյանը, տեղեկացնելով, որ Հայաստանի կառավարությունը ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ մեծ ներդրումներ է իրականացնում, նշել է, որ ակնկալում է նաև այդ խոշոր մրցույթներին հնդկական շինարարական կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավվածությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել։

Вице-премьер Амбарцум Матевосян принял секретаря Западного направления МИД Индии Санджая Верму, который находится в Армении для участия в 8-м заседании Армяно-индийской межправительственной комиссии по сотрудничеству в сферах торговли, экономики, технологий, науки, образования и культуры.
На встрече также присутствовали посол Индии в Армении Кишан Дан Деваль, заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян и другие.
Приветствуя гостей, вице-премьер Матевосян высоко оценил проведение в Армении 8-го заседания Межправительственной комиссии и подчеркнул, что это хорошая возможность для стимуляции межгосударственных отношений двух стран по ряду направлений, особенно в сферах торговли, экономики, здравоохранения и образования.
В ходе встречи в числе других вопросов стороны также обсудили перспективы реализации проектов международной транспортной коммуникации в регионе.
Вице-премьер Матевосян подчеркнул, что Армения стремится к более амбициозной повестке дня со своими индийскими друзьями и готова активизировать армяно-индийское сотрудничество на институциональном уровне и на уровне взаимных контактов.
Амбарцум Матевосян, сообщив, что правительство Армении вкладывает большие инвестиции в направлении развития инфраструктуры, отметил, что ожидает также активного участия индийских строительных организаций в этих крупных тендерах.
В завершение встречи стороны выразили готовность к развитию существующих между двумя странами отношений.