Վարչապետն ընդունել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարար Սվենյա Շուլցեին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստան-Գերմանիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և կարևորել ԳԴՀ կառավարական պատվիրակության այցը մեր երկիր: «Գերմանիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի խոշորագույն առևտրատնտեսական գործընկերն է, և մենք նաև բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի օժանդակությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին, փորձի փոխանակումը: Շահագրգռված ենք մեր արդյունավետ համագործակցության շարունակականությամբ և ընդլայնմամբ», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ԳԴՀ դաշնային նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև ձևավորվել են սերտ հարաբերություններ, այդ թվում՝ ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում: Սվենյա Շուլցեն ԳԴՀ կառավարության պատրաստակամությունն է հայտնել՝ շարունակելու, զարգացնելու Հայաստանի հետ փոխշահավետ գործընկերությունը և համատեղ ծրագրերը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ուղին և կարևորել է Արևելյան գործընկերության ծրագիրը, որի շրջանակում ՀՀ-ն առաջընթաց է արձանագրել մի շարք չափանիշներով: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Կառավարության բարեփոխումները կրթության, արդարադատության, ոստիկանության և մի շարք այլ ոլորտներում:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ Հայաստանն ու Գերմանիան ունեն տարբեր ուղղություններով հարաբերությունները զարգացնելու ներուժ և այդ օրակարգն առաջ մղելու կամք: Քննարկվել են գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության, վերականգնվող էներգետիկայի, կրթության, զբոսաշրջության, շրջակա միջավայրի պահպանության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում գործակցության խորացման հարցեր: Երկուստեք կարևորվել են կանանց տնտեսական և հասարակական ակտիվությունը խթանող նախաձեռնությունները:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ 2022թ. հունվարից սկսած Հայաստանում տնտեսական ակտիվության բարձր ցուցանիշ է արձանագրվում, և մեր երկրի ներդրումային միջավայրը, շարունակաբար բարելավվող պայմանները կարող են հետաքրքրական լինել գերմանական բիզնեսի համար, ինչին ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարը դրական է արձագանքել: Կառավարության ղեկավարը նաև գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) և Վերակառուցման վարկերի բանկի (KfW) փոխգործակցության կապակցությամբ:

Премьер-министр Никол Пашинян принял федерального министра экономического сотрудничества и развития Федеративной Республики Германия Свенью Шульце и возглавляемую ею делегацию.
Пашинян подчеркнул высокий уровень политического диалога между Арменией и Германией и подчеркнул важность визита правительственной делегации ФРГ в нашу страну. «Германия является крупнейшим среди стран ЕС торгово-экономическим партнером Армении, и мы также высоко ценим поддержку Германией демократической повестке Армении и обмен опытом. Мы заинтересованы в продолжении и расширении нашего плодотворного сотрудничества», - отметил Никол Пашинян.
Федеральный министр ФРГ поблагодарила за прием и подчеркнула, что между двумя странами налажены тесные отношения, в том числе в рамках программы ЕС «Восточное партнерство». Свенья Шульце выразила готовность правительства ФРГ продолжать и развивать взаимовыгодное партнерство и совместные проекты с Арменией.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения привержена продолжению демократического пути, и особо отметил важность программы «Восточное партнерство», в рамках которой Армения добилась прогресса по ряду критериев. Никол Пашинян представил реформы правительства в сфере образования, юстиции, полиции и ряде других отраслей.
Собеседники констатировали, что у Армении и Германии есть потенциал для развития отношений в разных направлениях и желание продвигать эту повестку дня. Были обсуждены вопросы углубления сотрудничества в сферах сельского хозяйства, продовольственной безопасности, возобновляемой энергетики, образования, туризма, охраны окружающей среды и других областях, представляющих взаимный интерес. Двусторонне была отмечена важность инициатив, способствующих экономической и социальной активности женщин.
Премьер-министр сообщил, что с января 2022 года в Армении фиксируется высокий индекс экономической активности, и инвестиционная среда нашей страны, постоянно улучшающиеся условия могут быть интересны немецкому бизнесу. Федеральный министр экономического сотрудничества и развития ФРГ положительно отреагировала на слова премьер-министра Пашиняна. Глава правительства также выразил удовлетворение сотрудничеством Армении с GIZ и KfW.