Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը մասնակցել է ԱՄՆ անկախության 246-րդ տարեդարձին նվիրված տոնակատարությանը
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը հունիսի 30-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը մասնակցել է ԱՄՆ անկախության 246-րդ տարեդարձին նվիրված տոնակատարությանը։
Դեսպանատան ծովահետևակայինների կողմից անցկացվող դրոշի հանդիսավոր արարողությունից հետո հնչել են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի ազգային օրհներգերը՝ «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ։
Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքին հաջորդել է փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի ելույթը, որում մասնավորապես նշել է․
«Ազգային ժողովի մեծարգո՛ նախագահ,
Ձերդ գերազանցություն տիկի՛ն դեսպան,
Օրենսդիր, դատական և գործադիր իշխանությունների հարգելի գործընկերներ,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից ջերմորեն շնորհավորում և բարեմաղթանքներս եմ հղում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 246-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Օգտվելով առիթից, թույլ տվեք նաև շնորհավորել հայ և ամերիկացի ժողովուրդներին՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ։
Հայաստանի անկախությունից ի վեր, ԱՄՆ կառավարությունը շարունակական աջակցություն է ցուցաբերել մեր երկրին՝ մշտապես հավատարիմ լինելով հայ ժողովրդի առավել բարեկեցիկ, տնտեսապես ավելի կայուն, կոռուպցիայից զուրկ, օրենքի գերակայության վրա հիմնված ժողովրդավարական երկրում ապրելու ձգտմանը, ինչի համար իմ անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնում ԱՄՆ կառավարությանը։
Մեր երկու երկրների միջև սերտ համագործակցության մասին է վկայում այն, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո հայ-ամերիկյան հարաբերությունների մակարդակը որակապես նոր փուլ մտավ, և երկկողմ միջկառավարական խորհրդակցությունները տնտեսական շրջանակներից վերաճեցին ռազմավարական երկխոսության։ Ես ուրախ եմ, որ այսօր ունենք հագեցած օրակարգ, որն արդեն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ՝ սկսած իրավական բարեփոխումներից և կոռուպցիայի կանխարգելումից մինչև էներգետիկա և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ։
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ 2022 թվականի գարնանը վերսկսվեցին Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության ամենամյա նիստերը և մայիսի 2-ին Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից Վաշինգտնում տրվեց ամփոփիչ նիստի մեկնարկը։ 2022 թվականի ռազմավարական երկխոսության ձեռքբերումներից պետք է համարել «Քաղաքացիական միջուկային համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը, որը ստորագրեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները։ Այս ոլորտում համագործակցության խորացումը, վստահ եմ, նոր հնարավորություններ կբացի Հայաստանի առջև։
Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ջանքերն՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում: Հուսանք, որ այս ջանքերը կլինեն շարունակական, և կհասնենք տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու մեր նպատակին՝ չանտեսելով այսօր Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների իրավունքները:
Խորին երախտագիտությունս եմ հայտնում նաև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ վարչակազմի դիրքորոշման համար։ Նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը անփոխարինելի քայլ էր ողջ աշխարհում հայ ժողովրդի կողմից մղվող դարավոր պայքարի արդարացիության և ցեղասպանությունը ժխտողներին կոշտ պատասխան տալու համար: Այս տարվա ապրիլի 24-ին դիրքորոշման վերահաստատումը ցույց է տալիս, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների և համամարդկային արժեքների գերակայությանը:
Ուզում եմ անդրադառնալ նաև այսօր հայկական խոշորագույն համայնքներից մեկին՝ ամերիկահայությանը, ազգությամբ հայ ԱՄՆ քաղաքացիներին, որոնք, լինելով տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ, իրենց ծառայությունն են մատուցում ԱՄՆ-ին: Նրանք նաև երրորդ հանրապետության հիմնադրման առաջին օրվանից և արդեն 3 տասնամյակից ավելի կանգնած են Հայաստանի կողքին՝ իրենց անմիջական աջակցությունը ցուցաբերելով երկրի տարբեր ոլորտների զարգացմանը: Հայ համայնքը յուրօրինակ կամուրջ է, որ կապում է երկու երկրները, նպաստում հարաբերությունների ամրապնդմանը և ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված գործընկերության մակարդակի բարձրացմանը:
Ձերդ գերազանցություն տիկին դեսպան,
Թույլ տվեք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ և Ամերիկայի ժողովրդին՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության 246-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։

Вице-премьер Армении 30 июня в посольстве США в Армении принял участие в праздновании Дня Независимости США
После торжественной церемонии поднятия флага, проводимой морскими пехотинцами посольства, прозвучали национальные гимны Армении и США в исполнении Государственного камерного хора «Овер».
За приветственным словом и поздравлением чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси последовало выступление вице-премьера Амбарцума Матевосяна, в котором он, в частности, отметил:
«Многоуважаемый председатель Национального собрания,
Ваше превосходительство госпожа посол,
Уважаемые коллеги законодательной, судебной и исполнительной властей,
От имени правительства Республики Армения горячо поздравляю и передаю добрые пожелания по случаю 246-й годовщины независимости Соединенных Штатов Америки!
Пользуясь случаем, хочу также поздравить армянский и американский народы с 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами.
С момента обретения Арменией независимости правительство США всегда оказывало нашей стране содействие, оставаясь приверженным стремлению армянского народа жить в более благополучной, экономически более стабильной, лишенной коррупции, основанной на верховенстве закона демократической стране, за что выражаю правительству США свою искреннюю благодарность.
О тесном сотрудничестве между нашими странами свидетельствует то, что после бархатной революции уровень армяно-американских отношений вышел на качественно новый этап, и двусторонние межправительственные совещания из экономических сфер переросли в стратегический диалог.
Я рад, что сегодня у нас есть насыщенная повестка, которая уже охватывает множество сфер, начиная от правовых реформ и предотвращения коррупции до энергетики и информационных технологий.
Должен с удовлетворением отметить, что весной 2022 года возобновились ежегодные сессии армяно-американского стратегического диалога, а 2 мая министр иностранных дел Армении и госсекретарь США открыли итоговую сессию в Вашингтоне. Одним из достижений стратегического диалога 2022 года следует считать Меморандум о взаимопонимании по гражданскому ядерному сотрудничеству, который подписали главы внешнеполитических ведомств двух стран. Углубление сотрудничества в этой сфере, я уверен, откроет перед Арменией новые возможности.
Ваше Превосходительство, госпожа посол!
Республика Армения высоко оценивает усилия Соединенных Штатов Америки, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Будем надеяться, что эти усилия будут непрерывными, и мы добьемся поставленной цели по установлению мира в регионе, не пренебрегая правами наших соотечественников, проживающих сегодня в Арцахе.
Выражаю также глубокую признательность за позицию администрации США в отношении признания Геноцида армян. Признание Геноцида армян президентом Джо Байденом стало незаменимым шагом для восстановления справедливости и многовековой борьбы армянского народа во всем мире и для жесткого ответа отрицателям Геноцида. Подтверждение этой позиции, сделанное 24 апреля этого года, показывает, что Соединенные Штаты по-прежнему привержены верховенству прав человека и общечеловеческих ценностей.
Хочу обратиться и к одной из крупнейших сегодня армянских общин - к армянам Америки, к американским гражданам армянской национальности, которые, будучи людьми разных профессий, служат США. Они также стояли рядом с Арменией с первого дня основания третьей республики и на протяжении более 3 десятилетий, доказывая свою непосредственную поддержку развитию различных секторов страны. Армянская община является уникальным мостом, соединяющим две страны, она способствует укреплению отношений и повышению уровня сотрудничества, основанного на общих ценностях.
От имени правительства Республики Армения еще раз поздравляю Вас и американский народ с 246-й годовщиной Независимости Соединенных Штатов Америки!