Գերմանիան և Ֆրանսիան խանդավառված չեն ԵՄ-ում Ուկրաինայի պես անդամ ունենալ. Անի Եղիազարյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Հնարավոր է, որ սա արևմուտքի կողմից փոքրիկ պատիժ լինի Վրաստանին, առաջիկա 6 ամիսը լրանալուն պես նորից կքննարկվի Վրաստանին ԵՄ թեկնածուական կարգավիճակը»,-այս մասին նշեց եվրոպագետ Անի Եղիազարյանը։
Ըստ նրա, Ուկրաինայի և Մոլդովայի պարագայում Եվրամիությունը կայացրեց քաղաքական որոշում․ «Թեկնածուի կարգավիճակի հետ միասին նրանք ստացան նաև բարեփոխումների փաթեթներ, այսպես ասած՝ տնային առաջադրանք, որին միտված պետք է լինի նրանց հետագա գործողությունները»։
Անի Եղիազարյանը նշում է, որ Ուկրաինայի և Մոլդովայի անդամության պարագայում պետք է անպայման հաշվի առնել, որ այն կախված է լինելու Գերմանիայի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումներից․
«Մենք գիտենք, որ շատ խանդավառված չեն Գերմանիան և Ֆրանսիան, նման խոշոր անդամ ունենալու Եվրոպական Միությունում, որովհետև շատ լավ գիտակցում են, որ ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներով բանակով երկիր է գալու ԵՄ»։

Это может быть небольшим наказанием для Грузии со стороны Запада: Ани Егиазарян (видео)
«Это может быть небольшим наказанием для Грузии со стороны Запада, статус кандидата в члены ЕС вновь будет обсуждаться в ближайшие полгода», - отметила европовед Ани Егиазарян.
По её словам, в случае Украины и Молдовы Евросоюз принял политическое решение: «Наряду со статусом кандидата они получили и пакеты реформ, так сказать, домашнее задание, на которое должны быть направлены их дальнейшие действия».
Ани Егиазарян отмечает, что в случае членства Украины и Молдовы нужно обязательно учитывать, что оно будет зависеть от позиции Германии и Франции:
«Мы знаем, что Германия и Франция не в восторге от такого крупного участника в Евросоюзе, потому что они прекрасно понимают, что в ЕС придёт страна с армией, соответствующей стандартам НАТО».