Հուսով ենք, որ մեր հարևանը կդադարեցնի իր առավելապաշտական նկրտումները․ Միրզոյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մամուլի համար հայտարարությունը՝ Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ հանդիպման արդյունքներով․
Իմ բարեկամ և եղբայր Նիկոս,
Նախ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ լավ գործընկերոջը՝ Նիկոս Դենդիասին, ջերմ հյուրընկալության համար։ Ինձ համար մեծագույն պատիվ է գտնվել Աթենքում, հատկապես, երբ մենք նշում ենք Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը։
Հայաստանի և Հունաստանի միջև դինամիկ զարգացող արդեն երեսնամյա միջպետական հարաբերությունները, իհարկե, առաջին հերթին, հիմնված են մեր երկու ժողովուրդների միջև հազարամյա բարեկամության, փոխօգնության և դավանած ընդհանուր արժեքների վրա։
Հայերը և հույները ապրել են կողք կողքի, պայքարել են կողք կողքի և արարել են կողք կողքի: Պատմության ոլորաններով անցած մեր համատեղ ճանապարհը կերտել է հայ-հունական մի ամուր եղբայրություն, որը ոչ ոք և ոչինչ կասկածի տակ դնել չի կարող: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ իմ հարգանքի հավաստիքը հղել Հունաստանում հայկական համայնքին և Հայաստանում հունական համայնքին և գնահատել նրանց նշանակալի ներդրումը մեր ժողովուրդների և պետությունների միջև հարաբերությունների շարունակական ամրապնդման գործում։
Այսօր գործընկերոջս հետ մանրամասն քննարկեցինք մեր երկրների միջև քաղաքական երկխոսության և բազմաոլորտ համագործակցության խորացման հեռանկարները և նախանշեցինք առևտրատնտեսական, պաշտպանական, մշակութային, գիտական և այլ ուղղություններով իրականացվելիք համատեղ աշխատանքները:
Հավատացած ենք, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջև առկա է տնտեսական համագործակցության ամրապնդման հսկայական ներուժ: Կարծում եմ, որ ընդարձակ երկկողմ իրավապայմանագրային հենքը և հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները կնպաստեն այդ ներուժի լիարժեք օգտագործմանը։
Հայ-հունական հարաբերությունները զարգանում են ոչ միայն երկկողմ, այլև՝ բազմակողմ կարևոր հարթակներում: Այս առումով կցանկանայի երեք կարևոր թեմա արծարծել:
Առաջին հերթին՝ մեր քննարկումների կենտրոնում էր նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում համագործակցությունը։ Այս կարևոր նախաձեռնությունը տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության և խաղաղության հաստատման արդյունավետ միջոց ենք համարում, և լիահույս ենք, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք այն ծառայեցնել մեր երեք երկրների ու ժողովուրդների կենսական շահերի առաջմղմանը: Ինչպես նախարար Դենդիասը նշեց, այս ձևաչափի առումով ունենք շատ կարևոր ու կոնկրետ պայմանավորվածություններ:
Իհարկե, արագ փոփոխվող աշխարհում գնալով ավելի է կարևորվում տրանսպորտային հաղորդակցության ծրագրերի իրականացումը, որոնք ժամանակակից տնտեսության արյունատար անոթներն են: Այս առումով կարևորում ենք «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցք ստեղծելու մասին» բազմակողմ Համաձայնագրի ստորագրումը: Կարծում եմ, որ շահագրգիռ կողմերի հետ միասին կարող ենք ավելի ինտենսիվ աշխատանքներ տանել և հաջողությամբ պսակել այս ուղղությունը ևս:
Մտքեր ենք փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն ու Արևելյան գործընկերությանը վերաբերող հարցերի շուրջ: Երկուստեք ընդգծել ենք, որ Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը մեծ հնարավորություններ է ընձեռում նաև երկկողմ համագործակցության խորացման համար։
Բնականաբար, անդրադարձ ենք կատարել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի։
Գործընկերոջս հանգամանալից ներկայացրել եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։
Անդրադարձել եմ տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքների, ինչպես նաև, ընդհանուր, խաղաղության համաձայնագրի գործընթացներին:
Ընդգծել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առանցքային դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում: Հայաստանը բարձր է գնահատում Հունաստանի դիրքորոշումը՝ ի աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և նրա մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
Առիթն օգտագործելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ լավ բարեկամ Նիկոս Դենդիասին, որը 44-օրյա պատերազմի օրերին այցելեց Երևան, արտահայտեց Հունաստանի և հույն ժողովրդի զորակցությունը մեզ այդ օրհասական և կարևոր ժամանակահատվածում: Ռազմավարական գործընկերոջը հարիր այդ ժեստը մենք իսկապես երբեք չենք մոռանա:
Ցավալիորեն պետք է փաստել, որ հրադադարից ավելի քան մեկուկես տարի անց էլ Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունները, իսկ ռազմատենչ, առավելապաշտական հռետորաբանությունը, ցավոք, ադրբեջանական ղեկավարության ամենօրյա խոսույթի անբաժանելի մասն է դարձրել։
Խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, իսկ հարյուրավոր անհայտ կորածների, այդ թվում՝ տասնյակ բռնի անհետացածների ճակատագրերը մնում են չբացահայտված: Աշխարհի բոլոր քաղաքակիրթ երկրները, կրկնում եմ, բոլոր քաղաքակիրթ երկրները, բոլոր հնարավոր առիթները օգտագործելով՝ պետք է նպաստեն, կոչ անեն ու պնդեն, որ Ադրբեջանը վերադարձնի մեր բոլոր գերիներին:
Հայ ժողովուրդը հազարամյակներ ընդգրկող պատմության ընթացքում հրաշագեղ եկեղեցիներ, հուշարձաններ, կոթողներ է ստեղծել, որոնք համայն մարդկության մշակութային ժառանգության անբաժանելի մասն են: Այսօր, ցավոք, այս ժառանգության մի մասը վերահաս ոչնչացման վտանգի տակ է: Ադրբեջանական իշխանությունների պետական, պաշտոնական քաղաքականության պատճառով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ունենք սրբապղծված եկեղեցիներ, ջարդուփշուր եղած հուշարձաններ, հայկականության հետքից մաքրված կոթողներ: Ի տարբերություն շատ այլ նմանատիպ անընդունելի դեպքերի, մենք չենք կարող պնդել, որ աշխարհը լռում է․ իսկապես՝ աշխարհը խոսում է և շատ հստակ է արտահայտվում: Եվ դրա վառ օրինակն է 2021թ. դեկտեմբերի ՄԱԿ-ի Արդարադատության դատարանի հրատապ միջոցներ կիրառելու մասին որոշումը, որը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին դադարեցնել այս քաղաքականությունը:
Մենք ակնկալում ենք միջազգային հանրության հստակ, հասցեական ու շարունակական արձագանքն այս վարքագծի վերաբերյալ, ընդգծում ենք Լեռնային Ղարաբաղում համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների ներգրավվածության հրատապությունը, հատկապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության իրականացումը, որը կարևոր քայլ կլինի այս ժառանգության փրկության համար։
Եվ, իհարկե, ցանկանում եմ հերթական անգամ ընդգծել, որ խաղաղությունը մեր սկզբունքը, մեր քաղաքականությունն ու ռազմավարությունն է: Մենք իսկապես ձգտում ենք կառուցել խաղաղ, անվտանգ և կայուն Հարավային Կովկաս, և հուսով ենք, որ մեր հարևանը կդադարեցնի իր առավելապաշտական նկրտումները և ավելի կառուցողական դիրքորոշում կցուցաբերի բոլոր հարցերում:
Հարգելի՛ պարոն Դենդիաս,
Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության և բովանդակային քննարկման համար, և ուրախ կլինեմ հյուրընկալել Ձեզ Երևանում։

Мы надеемся, что наш сосед воздержится от своих экспансионистских устремлений: Мирзоян (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарата Мирзояна выступил с заявлением для прессы по итогам встречи с министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом.
«Уважаемый господин министр,
Мой друг и брат Никос,
Прежде всего, хочу поблагодарить моего дорогого коллегу Никоса Дендиаса за теплое гостеприимство. Мне очень приятно находиться в Афинах, тем более что мы отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Грецией.
Динамично развивающиеся на протяжении 30 лет межгосударственные отношения между Арменией и Грецией прежде всего основаны на тысячелетней дружбе, взаимопомощи двух наших народов и общих ценностях.
Армяне и греки жили, сражались и созидали бок о бок. Наш общий путь через перипетии истории установил крепкое армяно-греческое братство, которое никем и ничем не может быть поставлено под сомнение. Пользуясь случаем, хотел бы выразить свое уважение армянской общине Греции и греческой общине Армении, а также оценить их весомый вклад в постоянное укрепление отношений между нашими народами и государствами.
Сегодня вместе с моим коллегой мы подробно обсудили перспективы углубления политического диалога, многопрофильного сотрудничества между нашими странами и наметили совместную работу, которую предстоит вести в торгово-экономической, оборонной, культурной, научной и других сферах.
Мы верим, что существует огромный потенциал для укрепления экономического сотрудничества между Арменией и Грецией. Думаю, что обширная двусторонняя договорно-правовая база и работа армяно-греческой межправительственной комиссии будут способствовать полному использованию этого потенциала.
Армяно-греческие отношения развиваются не только в двустороннем формате, но и в рамках многосторонних важных площадок. В этой связи я хотел бы выделить три важных аспекта.
Прежде всего, в центре наших обсуждений было сотрудничество в рамках трехстороннего формата Армения-Греция-Кипр. Мы рассматриваем эту важную инициативу как действенный инструмент установления стабильности, безопасности и мира в регионе и надеемся, что совместными усилиями она послужит жизненным интересам трех наших стран и народов. Как отметил министр Дендиас, у нас есть очень важные и конкретные договоренности относительно этого формата.
Конечно, в быстро меняющемся мире постепенно все более актуальной становится реализация программ транспортных коммуникаций, являющихся сосудами современной экономики. В этой связи подчеркиваем важность подписания многостороннего соглашения о создании «Международного транспортно-транзитного коридора Персидский залив — Черное море». Считаю, что в этом направлении нужно вместе с заинтересованными сторонами вести интенсивную работу и добиться успеха и в этом направлении.
Мы также обменялись мнениями по вопросам партнерства Армения-ЕС и Восточного партнерства. Мы подчеркнули, что дорожная карта по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС предоставляет большие возможности и для углубления взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.
Конечно же, сегодня мы коснулись вопросов, связанных с международной и региональной безопасностью и стабильностью.
Я подробно представил коллеге сложившуюся вокруг нагорно-карабахского конфликта ситуацию и позицию Армении в отношении процессов, направленных на установление регионального мира и стабильности, а также представил переговоры по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Я также затронул вопросы, связанные с процессами разблокирования региональных экономических коммуникаций и транспортной инфраструктуры, работой в рамках Комиссии по делимитации и безопасности границ и процессом мирного соглашения в целом.
Я подчеркнул ключевую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Армения ценит позицию Греции в поддержку урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата и в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Я также хотел бы воспользоваться случаем и поблагодарить моего хорошего друга Никоса, который посетил Ереван во время 44-дневной войны и выразил нам сочувствие Греции и греческого народа в тот критический период. Мы никогда не забудем этот достойный стратегического партнера жест.
К сожалению, спустя более полутора лет после прекращения огня Азербайджан продолжает свои провокационные действия против Армении и Нагорного Карабаха, а воинственно-экспансионистская риторика стала неотъемлемой частью повседневного дискурса руководства Азербайджана.
Нарушая международное гуманитарное право и обязательства, взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, Азербайджан продолжает удерживать в плену армянских военнослужащих и мирных жителей, а судьба сотен пропавших без вести, в том числе десятков насильственно исчезнувших, остается нерешенной. Все цивилизованные страны мира, повторяю, все цивилизованные страны, используя все возможные поводы, должны способствовать, призывать и настаивать на том, чтобы Азербайджан вернул наших пленных.
На протяжении тысячелетней истории армянский народ создал прекрасные церкви и памятники, которые являются неотъемлемой частью мирового культурного наследия. Сегодня, к сожалению, часть этого наследия находится под угрозой скорого уничтожения. В результате государственной, официальной политики азербайджанских властей оскверняются церкви, разрушаются памятники, уничтожается их армянский след на территориях, попавших под контроль Азербайджана. В отличие от многих других подобных неприемлемых случаев, мы не можем сказать, что мир молчит: мир действительно говорит, и выразился очень ясно. Ярким примером тому является решение Суда ООН о применении временных мер в 2021 году, которое обязывает Азербайджан прекратить эту политику.
Мы ожидаем четкой, целенаправленной и постоянной реакции международного сообщества на такое поведение Азербайджана и подчеркиваем безотлагательность вовлечения соответствующих международных организаций в Нагорный Карабах, особенно осуществление миссии ЮНЕСКО по установлению фактов, что будет значительным шагом к сохранению этого наследия.
И, конечно же, сегодня я хочу еще раз подчеркнуть, что мир – это наш принцип, наша политика и стратегия. Мы действительно нацелены на построение мирного, безопасного, стабильного Южного Кавказа, и надеемся, что наш сосед воздержится от своих экспансионистских устремлений и продемонстрирует более конструктивную позицию по всем вопросам.