Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև ստորագրվել է սփյուռքի հարցերի շուրջ եռակողմ համագործակցության հուշագիր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱթենքում hունիսի 24-ին Հայաստանի, Հունաստանի և Կիպրոսի միջև ստորագրվել է սփյուռքի հարցերի շուրջ եռակողմ համագործակցության հուշագիր: Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեաս Կացանիոտիսը և Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, ստորագրման արարողությանը նախորդել է կողմերի առանձնազրույցը և պատվիրակությունների «2+1» ձևաչափով հանդիպումը: Բոլոր հանդիպումներին և ստորագրման արարողությանը ներկա է գտնվել նաև Հունաստանում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
«Հուշագիրը ամրագրում է սփյուռքի հարցերի շուրջ երեք երկրների համագործակցության ուղղությունները, մասնավորապես՝ փորձի փոխանակում, միջհամայնքային գործակցություն, կրթական և մշակութային համատեղ միջացառումներ, երիտասարդական նախաձեռնություններ և այլն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ստորագրմանը հաջորդած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է երեք երկրների պատմական բարեկամության և ընդհանուր արժեքների կարևորությունը: «Պետք է նշեմ, որ տարբեր երկրներում մեր սփյուռքի համայնքներն արդեն իսկ համագործակցում են միմյանց հետ, և մեր հանձնառությունն է խրախուսել նրանց առավել ակտիվ գործակցելու և հնարավորինս աջակցելու միմյանց, լավագույն փորձի, նոու-հաուի փոխանակման և, վերջապես, մեր ընդհանուր արժեքներին և շահերին աջակցելու համար»,-ասել է Գլխավոր հանձնակատարը:

Между Арменией, Грецией и Кипром подписан меморандум о трехстороннем сотрудничестве по вопросам диаспоры
В Афинах между Арменией, Грецией и Кипром был подписан меморандум о трехстороннем сотрудничестве по вопросам диаспоры. Меморандум подписали главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян, заместитель министра иностранных дел Греции Андреас Кацаниотис и комиссар Президента Республики Кипр по иностранным и гуманитарным вопросам Фотиу Фотис.
Церемонии подписания предшествовала беседа сторон с глазу на глаз и встреча делегаций в формате “2+1”. На всех встречах и церемонии подписания присутствовал также посол Армении в Греции Тигран Мкртчян.
Меморандум закрепляет направления сотрудничества трех стран по вопросам диаспоры, в частности, обмен опытом, межобщинное сотрудничество, совместные образовательные и культурные мероприятия, молодежные инициативы и т.д.
В ходе последовавшей за подписанием пресс-конференции Заре Синанян подчеркнул важность исторической дружбы и общих ценностей трех стран. “Должен отметить, что в разных странах наши общины диаспоры уже сотрудничают друг с другом, и наша обязанность состоит в том, чтобы поощрять их к более активному сотрудничеству и по возможности поддерживать друг друга, наилучшему опыту, обмену новшествами и, наконец, в поддержке наших общих ценностей и интересов”, - сказал главный уполномоченный.
В рамках рабочего визита Заре Синанян встретился также с армянской общиной Греции. Заре Синанян представил деятельность Офиса уполномоченного, программы, политику работы с диаспорой. Затем были затронуты процесс репатриации, интеграционные программы, создание первого в своем роде Центра репатриации и интеграции, инвестиционная политика.
В ходе встречи, отвечая на вопросы присутствующих, Заре Синанян коснулся также внутренней политики, внешних и внутренних вызовов, развития регионов Армении.