Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ֆինանսական շուկային վերաբերող մի շարք հարցեր: ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել հայկական դրամի և արտարժույթների փոխարժեքի տատանումների ռիսկերի և դրանց վերահսկելիության մասին:
ԿԲ նախագահն անդրադարձել է նաև արժութային շուկայում հակամրցակցային դրսևորումներին և Կենտրոնական բանկի կողմից նման երևույթները բացառող միջոցառումներին և պատժամիջոցներին:
Նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է առկա իրողությունների պայմաններում ճկուն դրամավարկային քաղաքականության իրականացման կարևորությունը, ինչպես նաև բարձր է գնահատել հայաստանյան ֆինանսական շուկայում Կենտրոնական բանկի կայունացնող և հավասարակշռող դերակատարությունը:

Президент Ваагн Хачатурян встретился с председателем Центрального банка Мартином Галстяном (видео)
Президент Ваагн Хачатурян встретился сегодня с председателем Центрального банка Республики Армения Мартином Галстяном.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся финансового рынка Армении.
Председатель Центрального банка Мартин Галстян представил президенту информацию о рисках колебаний курса армянского драма и иностранных валют и их контроле. Председатель ЦБ также коснулся антиконкурентных явлений на валютном рынке, и принимаемых ЦБ мер по исключению таких явлений и налагаемых санкций.
Президент Хачатурян подчеркнул важность проведения гибкой денежно-кредитной политики в текущих реалиях, а также высоко оценил стабилизирующую и балансирующую роль Центрального банка на финансовом рынке Армении.