Շատ ոգևորված եմ այն ընդհանուր հակակոռուպցիոն շարժման համար․ Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանը՝ Փաշինյանին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է հայազգի անվանի գիտնական, Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանին, որ Հայաստան է ժամանել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կազմակերպած «Գիտության և գործարարության օրեր-2022» միջոցառման շրջանակում:
Ողջունելով անվանի գիտնականին՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի պարոն Փաթափության, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու և ծանոթանալու համար: Ողջունում եմ Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
Երեկ ուշադիր լսեցի Ձեր ելույթը Երևանի պետական համալսարանի ավարտական միջոցառման ժամանակ և շատ տպավորված եմ: Բնականաբար, այն հաջողությունները, որոնք Դուք ունեք, կարծում եմ, Հայաստանի Հանրապետությունը և ողջ հայ ժողովուրդը սեփականն է համարում: Իհարկե, մեզ համար հպարտանալու մեծ առիթ է, որ վերջապես Նոբելյան մրցանակակիրների շարքում ունենք նաև մեր հայրենակցին:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև Ձեր պատրաստակամության համար՝ աջակցելու Հայաստանում գիտության, կրթության զարգացմանը: Այդ ոլորտում շոշափելի բարեփոխումներ անելը մեր ռազմավարական կարևոր ուղղություններից է և կարծում ենք, որ գիտության, կրթության բարեփոխումներն ունեն ռազմավարական նշանակություն ու պետք է կանխորոշեն մեր երկրի ապագան: Իհարկե, մեր հայրենակիցների ներուժն այս գործում ներգրավելը մեզ համար կարևոր է, եթե նման պատրաստակամություն կա:
Կրկին ողջունում եմ Ձեզ, կուզենայի նաև Ձեր այցի ընթացքի մասին լսել՝ ինչպե՞ս է անցնում, ինչպե՞ս է Ձեր տրամադրությունը և ինչպե՞ս եք անցկացնում ժամանակը Հայաստանում»:
Իր հերթին, Արտեմ Փաթափությանը նշել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդիպել Ձեզ և լինել այստեղ։ Հիանալի այց ունեցա, շոյված եմ այն ընդունելությունից, որ ցույց տվեցիք Դուք և կառավարությունը, բայց որ ամենակարևորն է՝ ազգի կողմից ընդունելությունից։
Իմ հանդիպած ուսանողների աչքերի ուրախությունը իսկապես ապշեցուցիչ է, և կարծում եմ, նույնիսկ ԱՄՆ այսպես չի գնահատում իր երիտասարդ գիտնականներին։ Շատ ուրախ կլինեմ օգնել որևէ կերպ, իմ հնարավորությունների սահմաններում։ Արդեն հանդիպել եմ բազմաթիվ նախարարների, կրթության և գիտության ոլորտի ներկայացուցիչների, նաև մարդկանց, ովքեր բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններ են հիմնել։
Համամիտ եմ Ձեր այն մտքի հետ, որ գիտությունն ու տեխնոլոգիաները շատ կարևոր են Հայաստանի կյանքի հաջորդ փուլի համար` ոչ թե միայն տնտեսության, ռազմական ոլորտի, այլ բոլոր ուղղությունների։
Այցելել եմ Սինոփսիս, Թումո, և սրանք հայկական հնարարամտության երկու հրաշալի օրինակներ են, որոնք օգտակար են ոչ միայն արդյունաբերությանը, այլ նաև ներդրում ունեն կրթության մեջ, բարելավում են կրթությունը, որն ապագայում կսնուցի, կօգնի տնտեսությանը։ Հույս ունեմ, որ կարող եմ օգտակար լինել առողջապահության ոլորտում և ինֆորմատիկայի, որը մաթեմատիկական հենք ունի։ Կարծում եմ, որ այն ապագա կենսաբանության մեջ մեծ տեղ կունենա:
Հայաստանն իր սահմանափակ բյուջեով կարող է ռազմավարական մոտեցում ցուցաբերել այն ոլորտներին, որտեղ հնարավորություն ունի կարճ ժամանակահատվածում հասնել առավելագույնի։ Կարծում եմ՝ կան որոշակի ուղղություններ, որտեղ կարող ենք մրցակցել, կան նաև ուղղություններ, որտեղ իմ կարծիքով իմաստ չունի փորձել դառնալ լավագույնը։ Կրկնում եմ, ուրախ կլինեմ օգնել իմ կարողությունների սահմաններում։ Շատ ոգևորված եմ այն ընդհանուր հակակոռուպցիոն շարժման համար, որ դուք սկսել եք, որն արդեն արտացոլվում է ակադեմիկական շրջանակում»։
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ում գիտության և կրթության ոլորտի խնդիրներին ու կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ գործադիրը պատրաստվում է մինչև 2026 թվականը շարունակական ավելացնել գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը և հավելել, որ այն արդեն իսկ ավելացել է 80 տոկոսով: Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի կարևորել է գիտական արտադրանքի արդյունավետության բարձրացումն ու բարձրագույն կրթության ոլորտում հետազոտական աշխատանքի ընդլայնումը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Արտեմ Փաթափությանի դիտարկումները, առաջարկություններն ու խորհուրդները՝ վերը նշված ուղղություններով բարեփոխումներն առաջ մղելու գործում: Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է, որ պարոն Փաթափությանի օրինակը ոգևորիչ է երիտասարդների համար և վստահություն հայտնել, որ նրա այցը կոգեշնչի նրանց:
Արտեմ Փաթափությանը նշել է, որ պատրաստ է իր գիտելիքներով, փորձով ու ներուժով նպաստել ՀՀ-ում գիտության և կրթության զարգացմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանին Կենսաբանության բնագավառում ձեռք բերված ակնառու նվաճումների, բժշկագիտության զարգացման գործում ներդած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով:

Я очень взволнован этим всеобщим антикоррупционным движением ․ Нобелевский лауреат Артём Патапутян — Пашиняну (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве известного ученого армянского происхождения, лауреата Нобелевской премии Артема Патапутяна, прибывшего в Армению в рамках организованного Министерством экономики РА мероприятия «Дни науки и бизнеса-2022».
Приветствуя известного ученого, премьер-министр отметил:
«Уважаемый господин Патапутян!
Рад видеть и познакомиться с Вами. Приветствую Ваш визит в Республику Армения.
Я вчера внимательно прослушал Ваше выступление на выпускной церемонии Ереванского государственного университета, и был очень впечатлен. Естественно, я думаю, что Республика Армения и весь армянский народ Ваши успехи считают и своими. Конечно, для нас это отличный повод гордиться тем, что, наконец, и наш соотечественник оказался среди лауреатов Нобелевской премии.
Я также хотел бы поблагодарить Вас за Вашу готовность поддержать развитие науки и образования в Армении. Проведение ощутимых реформ в этой сфере является одним из наших стратегических направлений, мы считаем, что реформы в науке и образовании имеют стратегическое значение и должны предопределить будущее нашей страны. Конечно, вовлечение потенциала наших соотечественников в эту работу для нас важно, если есть такая готовность.
Еще раз приветствуя Вас, я хотел бы услышать как проходит Ваш визит, как Ваше настроение, как Вы проводите время в Армении?».
Артем Патапутян ответил:
«Для меня большая честь встретиться с Вами и быть здесь. У меня был замечательный визит, я польщен тем приемом, который оказало Ваше правительство, но, самое главное, приемом народа.
Радость в глазах студентов, которых я встречаю, поистине поразительна, я думаю, даже в Соединенных Штатах так не ценят своих молодых ученых. Буду очень рад помочь, чем смогу. Я уже встречался со многими министрами, представителями образования и науки, людьми, основавшими высокотехнологичные компании.
Я согласен с Вашей идеей, что наука и техника очень важны для следующего этапа жизни в Армении не только в экономике, в военной сфере, но и во всех направлениях.
Я посетил Синопсис, ТУМО, это два замечательных примера армянской изобретательности, которые полезны не только для промышленности, но и для образования, повышения качества образования, которое в будущем подпитает и поможет экономике. Надеюсь, что смогу быть полезен в области здравоохранения и информатики, которая имеет математическую основу. Я думаю, что в биологии будущего они займут большое место.
При своем ограниченном бюджете Армения может проявить стратегический подход к тем сферам, где у нее есть возможность достичь максимума за короткий промежуток времени. Я думаю, что есть определенные области, в которых мы можем конкурировать, есть области, в которых я не думаю, что имеет смысл пытаться быть лучшими. Повторяю, буду рад помочь в меру своих возможностей. Я очень взволнован начатым Вами антикоррупционным движением, которое уже отражено и в академических рамках».
Затем собеседники обсудили вопросы, связанные с вопросами науки и образования в Республике Армения и реформами, инициированными правительством.
Премьер-министр отметил, что правительство намерено постепенно, до 2026 года увеличивать финансирование науки, добавив, что оно уже увеличилось на 80%. Никол Пашинян особо подчеркнул повышение эффективности научной продукции и расширение исследовательской работы в сфере высшего образования.
Глава правительства подчеркнул важность наблюдений, предложений и советов Артема Патапутяна в деле продвижения реформ по вышеуказанным направлениям.
Он наградил Артема Патапутяна орденом Святого Месропа Маштоца за выдающиеся достижения в области биологии и значительный вклад в развитие медицины.