Կայացել է ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ քննարկում (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ և ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի մասնակցությամբ Կառավարությունում կայացել է ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ քննարկում: Քննարկմանը ներկա էին ինչպես ՀՀ գերատեսչությունների, այնպես էլ եվրոպական ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո իրականացվող ծրագրերի ընթացքին: Այս համատեքստում փոխվարչապետը կարևորել է ՓՄՁ աջակցության ծրագրի շուրջ առկա համաձայնությունն ու դրա պաշտոնական ստորագրման շուտափույթ կազմակերպումը:
Երկուստեք կարևորվել են Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցման ծրագիրը և դրա շրջանակներում եվրոպական ֆինանսական կառույցների հետ կատարվող փորձագիտական աշխատանքները:
Փոխվարչապետն ընդգծել է նաև Սյունիքի մարզում COAF հիմնադրամի հետ նախատեսված համատեղ ծրագրի կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ ծրագիրը կնպաստի Սյունիքում կրթության որակի բարելավմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Երևանի կանաչ զարգացման ուղենիշի ներքո պլանավորված էներգաարդյունավետության խթանման ծրագրին և դրա շրջանակում Երևանում մանկապարտեզների և պոլիկլինիկաների վերակառուցմանը:
Մտքեր են փոխանակվել մի շարք առանցքային ուղղություններով ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո հաջորդ ծրագրային փաթեթի հնարավոր ուղղությունների շուրջ:
Հանդիպման վերջում ընդգծվել է երկուստեք պատրաստակամություն Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հաստատված և 2021 թվականի հուլիսին ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հայտարարված աջակցության փաթեթի ներքո իրականացվող ծրագրերի ընթացքն ապահովելու վերաբերյալ:

Состоялось обсуждение программ, реализуемых в рамках Экономического и Инвестиционного плана ЕС (видео)
Поддержи А1+!Под руководством вице-премьер-министра Мгера Григоряна и при участии главы Представительства ЕС, посла Андреа Викторин в правительстве состоялось обсуждение программ, реализуемых в рамках Экономического и Инвестиционного плана ЕС. На обсуждении присутствовали представители как ведомств РА, так и европейских финансовых организаций.
В ходе обсуждения речь шла о программах, реализуемых в рамках Экономическо-инвестиционного плана ЕС. В этом контексте вице-премьер использовал существующее соглашение о программе помощи малому и среднему бизнесу и готовящееся к нему официальное подписание.
Обе стороны договорились о строительстве автомагистрали Север-Юг и проведении экспертных работ в ее рамках с европейскими финансовыми институтами.
«Вице-премьер-министр подчеркнул важность совместной программы с фондом COAF в Сюникской области, выразив надежду, что программа будет способствовать повышению качества образования в Сюнике», - говорится в сообщении.
Упоминались также запланированная в рамках «Руководства по экологическому развитию Еревана» программа повышения энергоэффективности и реконструкция детских садов и поликлиник в Ереване.
Отмечается, что стороны обменялись мнениями по ряду ключевых направлений в рамках Экономического и инвестиционного плана ЕС и возможных направлений следующего программного пакета.
В завершение встречи была подчеркнута обоюдная готовность обеспечить реализацию программ, реализуемых в рамках пакета помощи, объявленного Еврокомиссией в июле 2021 года, о котором заявили высокопоставленные чиновники ЕС.