Շահումյանի շրջանի ճակատագիրն Ադրբեջանի կազմում Արցախի ցանկացած կարգավիճակի հեռանկարի վառ օրինակ է․ պաշտպան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հայտարարությունը․
30 տարի առաջ Ադրբեջանի բռնաճնշումների, հարձակումների և հանցավոր գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի 20 000 բնակչությունը մատնվեց տեղահանության և հայրենազրկման, ավելի քան 700 անձ սպանվեց և անհայտ կորավ, պատմական հայկական բնակավայրեր հայաթափվեցին ու ենթարկվեցին թալանի ու կողոպուտի, շրջանի հայկական հոգևոր-մշակութային արժեքները ենթարկվեցին վանդալիզմի և ոչնչացման։
«Հայերի տները բաժանել էին, եւ ադրբեջանցի «նոր տերերն» իրենց անունները յուղաներկով գրել էին դարպասների վրա: Եկեղեցին պղծել էին, վերածել ոչխարների փարախի: Խաչը ջարդել էին, զանգը` ծակծկել ինքնաձիգից արձակված կրակոցներով, իսկ կտորները թափել այս ու այն կողմ»,- պատմում են ականատեսները:
Շահումյանցիների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունները նրանց՝ ազատ կամարտահայտման և սեփական հայրենիքում անկախ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը «պատժելու» գործողություն էր։
Էթնիկ-կրոնական պատկանելիության հիմքով հայրենազրկված շահումյանցիների նկատմամբ արդարության և նրանց խախտված իրավունքների վերականգնման հարցը բանակցային օրակարգում հստակ չամրագրվեց, նրանց նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների համար ադրբեջանական իշխանությունները այդպես էլ պատասխանատվության չենթարկվեցին։
Ավելին՝ այդ անպատժելիությունը շարունակում է ծնել նոր հանցագործություններ, որոնց ականատես եղանք 2016 թվականի ապրիլին և 2020 թվականի սեպտեմբերին Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում և շարունակում ենք ականատես լինել հրադադարի մասին նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո։ Տեղի ունեցողի նկատմամբ միջազգային հանրությունը շարունակում է դրսևորել դատապարտելի անտարբերություն, որը չի բխում մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանրության սկզբունքից։

Судьба Шаумяновского района – яркий пример перспективы любого статуса Арцаха в составе Азербайджана: Омбудсмен
Поддержи А1+!Тридцать лет назад в результате репрессий, нападений и преступных действий со стороны Азербайджана 20 000 жителей Шаумяновского района Республики Арцах были депортированы, более 700 человек убиты и пропали без вести, исторические армянские поселения были опустошены от армян, разграблены и разрушены.
«Дома армян были разделены, а «новые хозяева» Азербайджана написали масляной краской на воротах свои имена. Церковь была осквернена и превращена в загон для овец. Крест был разбит, колокол был разбит выстрелом из винтовки, а осколки были разбросаны туда-сюда", - говорят очевидцы, сообщает аппарат омбудсмена Арцаха.
В сообщении, распространенном Защитником прав человека Арцаха, отмечается, что преступления, совершенные против народа Шаумяна, были актом "наказания" за их стремление к свободе, осуществления права на независимую и с достоинством жизнь на своей родине.
«Вопрос справедливости для людей Шаумяна, лишенных родины по национальному и религиозному признаку, и восстановления их нарушенных прав не стоял четко на повестке дня. Власти Азербайджана не привлечены к ответственности за совершенные преступления против них. Более того, эта безнаказанность продолжает порождать новые преступления, свидетелями которых мы были в апреле 2016 года, во время развязанной против народа Арцаха азербайджанской агрессии в сентябре 2020 года, и продолжаем наблюдать после трехстороннего заявления о прекращении огня 9 ноября.
Международное сообщество продолжает проявлять предосудительное равнодушие к происходящему, не основанное на принципе защиты прав человека», — говорится в заявлении.