Հնդիկները ուզում են Գյումրիում թանգարան կառուցել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին՝ հայտնում են մարզպետարանից։
Հանդիպման առանցքում Գյումրիում առանձին ցուցասրահ կառուցելու գաղափարն է եղել, որտեղ կցուցադրվեն Սարգիս Խաչատուրյանի կողմից հնդկական վիմափոր տաճարների՝ Աջանտայի քարանձավների որմնանկարների պատճենները, դրանք այժմ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում են պահվում։
«Պարոն դեսպան, բարով եք եկել Շիրակի մարզ, ուրախ եմ ձեզ հանդիպելու և քննարկելու մեր համագործակցությանն առնչվող մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես, ինձ համար ուրախալի է, որ պետք է խոսենք Գյումրիում նոր ցուցասրահ կառուցելու ծրագրի մասին, արդյունքում շատ հիանալի նախաձեռնություն կյանքի կկոչվի։ Վստահ եմ՝ մեր համագործակցությունը կունենա ցանկալի արդյունք և մենք ևս մեկ անգամ կվերահաստատենք մեր երկու երկրների կառավարությունների բարկամական կապերը»,- նշել է Շիրակի մարզպետը։
Դեսպան Դեվալին շնորհակալություն է հայտնել մարզպետին ջերմ ընդունելության համար․ «Տիկին մարզպետ, ուրախ եմ մեր հանդիպման համար, ուրախ եմ գտնվել մշակութային մայրքաղաք համարվող Գյումրիում և առավել ոգևորիչն այն է, որ քննարկում ենք այսպիսի կարևոր նախաձեռնություն։ Ինձ համար անչափ կարևոր է տեսնել ձեր պատրաստակամությունը»։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, մասնավորապես, կարևորելով տնտեսական համագործակցության խորացումն ու ապակենտրոնացված բիզնես գործակցությունը, անդրադարձ է կտարվել նաև հայ-հնդկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանին ընդառաջ Գյումրիում միջոցառումներ անցկացնելու հարցը։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկել հետագա համագործակցության ընդլայնման, իրականացվող ծրագրերի շարունակականության ապահովման ուղղությամբ:

287930372_321450283511167_2641296640289511840_n
Губернатор Ширака Назели Багдасарян 13 июня приняла чрезвычайного и полномочного посла Республики Индия в Республике Армения Кишана Дан Деваля.
На встрече обсуждался вопрос создания в Гюмри выставочного зала, где будут выставлены копии фресок индийских храмов, пещер Аджанты, выполненные Саргисом Хачатуряном, которые хранятся в Национальной галерее Армении.
«Господин посол, добро пожаловать в Ширакскую область, рада встрече с Вами и возможности обсудить ряд программ, касающихся нашего сотрудничества. В частности, рада, что мы обсудим программу строительства нового выставочного зала в Гюмри, в результате будет реализована замечательная инициатива. Уверена, что наше сотрудничество даст желаемый результат, и мы еще раз подтвердим дружественные связи между правительствами наших двух стран», - отметила губернатор Ширака.
Посол Кишан Дан Деваль поблагодарил губернатора за теплый прием․
«Госпожа губернатор, рад нашей встрече, рад находиться в Гюмри, в городе, считающемся культурной столицей Армении. Для меня очень важно видеть вашу готовность».
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, направленных на укрепление и углубление сотрудничества, в частности, отметив важность углубления экономического сотрудничества и децентрализованного бизнес-сотрудничества, коснулись также вопроса проведения в Гюмри мероприятий в преддверии 30-летнего юбилея установления армяно-индийских дипломатических отношений.
Стороны выразили готовность предпринять действенные шаги для расширения дальнейшего сотрудничества, обеспечения продолжительности реализуемых программ.