Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորած պատվիրակությանը: Առանձնազրույցից հետո նրանք միացել են ընդլայնված կազմով հանդիպմանը: Կողմերը միմյանց շնորհավորել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի եւ Բարեկամության, համագործակցության ու փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի առթիվ:
Երկուստեք արձանագրվել է հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին համապատասխանող պատշաճ մակարդակով նախատեսված միջոցառումների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել անցած տարիների ընթացքում հայ-ռուսական միջպետական, դաշնակցային փոխգործակցության շուրջ: Հատկապես կարեւորվել են ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում փոխգործակցությունը, իրավապայմանագրային լայն բազայի հետեւողական կատարելագործումը, առեւտրատնտեսական, միջտարածաշրջանային եւ հումանիտար ոլորտներում հաջող գործընկերությունը:
Զրույցի ընթացքում ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարեւոր բաղադրիչ է դիտվել խորհրդարանական երկկողմ ձեւաչափը, ինչը նպաստում է համատեղ ակտիվ եւ կառուցողական աշխատանքին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերոջը հիշեցրել է, որ հայկական կողմը նախատեսում է հրատարակել «Հայաստան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական համագործակցություն 1992-2021 թթ.» փաստաթղթերի ժողովածուն:
Վյաչեսլավ Վոլոդինի համոզմամբ՝ միջխորհրդարանական ձեւաչափը լավագույն հարթակն է մի շարք ոլորտների համատեղ օրենսդրական կարգավորման, այդ թվում` ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերում: ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահը գոհունակություն է հայտնել, որ համավարակից հետո հնարավորություն է ընձեռվել հրաժեշտ տալ առցանց շփումներին եւ հանդիպել ավանդական եղանակով ու քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել  ԱՊՀ միջխորհրդարանական, ՀԱՊԿ եւ ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովների եւ այլ միջազգային հարթակներում հայ-ռուսական փոխգործակցության մակարդակի վերաբերյալ:
Կարեւորվել է  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պրոֆիլային մշտական հանձնաժողովների եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի եւ Դաշնության խորհրդի մշտական հանձնաժողովների պարբերական համատեղ նիստերի անցկացման արդեն ավանդական դարձած պրակտիկան:
Գործընկերները քննարկել են այսօր տեղի ունենալիք ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի որոշ մանրամասներ՝ հույս հայտնելով, որ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստն իր ներդրումը կունենա եւ նոր լիցք կհաղորդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Վյաչեսլավ Վոլոդինին պաշտոնական այցով սպասում է Հայաստանում:

Ален Симонян принял председателя Госдумы РФ Вячеслава Володина (видео)
Председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем Государственной Думы Российской Федерации Вячеславом Володиным, находящуюся в Армении в рамках заседания Парламентской Ассамблеи ОДКБ. После приватной беседы они провели встречу в расширенном составе.
Стороны обменялись поздравлениями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией и 25-летия подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи.
Обе стороны отметили необходимость проведения мероприятий на уровне, соответствующем союзническому характеру армяно-российских отношений.
Обменялись мнениями об армяно-российском межгосударственном, союзническом сотрудничестве за последние годы. Особый акцент был сделан на сотрудничестве в военно-политической и военно-технической сферах, на последовательном совершенствовании широкой договорно-правовой базы, успешном партнерстве в торгово-экономической, межрегиональной и гуманитарной сферах.
Двусторонний парламентский формат был признан очень важной составляющей стратегических отношений, способствующей активной и конструктивной совместной работе.
Председатель НС РА напомнил своему коллеге, что армянская сторона намерена опубликовать сборник документов: «Междупарламентское сотрудничество Армения-Россия. 1992-2021 гг. ».
По мнению Вячеслава Володина, межпарламентский формат является лучшей площадкой для совместного законодательного регулирования по ряду направлений, в том числе и по борьбе с терроризмом. Спикер Государственной Думы РФ выразил удовлетворение тем, что после эпидемии у них появилась возможность встречаться в традиционном формате и обсуждать вопросы, представляющие взаимный интерес.
Обе стороны выразили удовлетворение уровнем армяно-российского сотрудничества в Межпарламентских ассамблеях СНГ, Парламентских ассамблеях ОДКБ и на других международных площадках.
Была отмечена практика проведения регулярных совместных заседаний профильных постоянных комиссий Национального собрания РА и Государственной Думы Федерального Собрания и постоянных комиссий Совета Федерации.
Коллеги обсудили и некоторые детали сегодняшнего заседания Парламентской Ассамблеи ОДКБ, выразив надежду, что заседание Парламентской Ассамблеи внесет свою лепту и придаст новый импульс перспективам расширения сотрудничества в рамках Парламентской Ассамблеи.
В завершение встречи Ален Симонян отметил, что ждет Вячеслава Володина в Армении с официальным визитом.