Ասիական զարգացման բանկը պատրաստ է շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր՝ հունիսի 1-ին, հյուրընկալել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Շիխին Չենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԶԲ Հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Պաոլո Սպանտիգատին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Խաչատրյանը պարոն Չենին է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագիրը եւ ծրագրային գերակայությունները, ՀՀ արտաքին պարտքի առանձնահատկություններն ու պարտքի կառավարելիությունը, անդրադարձ է կատարել մակրոտնտեսական քաղաքականությանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել Ասիական զարգացման բանկի հետ ծավալված արդյունավետ համագործակցությունը եւ վերահաստատել կառավարության պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու փոխգործակցությունը եւ ընդլայնելու համագործակցության շրջանակները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Շիխին Չենն ընդգծել է, որ Հայաստանն Ասիական զարգացման բանկի կարեւոր գործընկերն է եւ հավելել, որ Բանկը պատրաստ է շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարության նախաձեռնություններին՝ ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, առողջապահության, կրթության եւ այլ ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են կառուցվածքային բարեփոխումների օրակարգում Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությանն առնչվող հարցերի մեծ շրջանակ:

Азиатский банк развития готов и дальше поддерживать правительство РА
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян 1 июня принял делегацию во главе с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Шихином Ченом. Во встрече также принял участие представитель АБР в Армении Паоло Спантигати.
Приветствуя гостей, министр Хачатрян представил г-ну Чену программу правительства Армении на 2021-2026 годы и программные приоритеты, особенности внешнего долга Армении и управления долгом, была также затронута макроэкономическая политика.
Министр высоко оценил эффективное сотрудничество с Азиатским банком развития и подтвердил готовность правительства к укреплению и расширению сотрудничества.
Поблагодарив за прием, Шихин Чен подчеркнул, что Армения является важным партнером Азиатского банка развития, и добавил, что банк готов и впредь поддерживать инициативы правительства Армении в сферах развития инфраструктуры, энергетики, здравоохранения, образования и других.
В ходе встречи стороны затронули широкий круг вопросов, касающихся сотрудничества с Азиатским банком развития.