Tigran_Khachatryan_2_702927579-1280x707
Հայաստանի պետական պարտքը 2021 թվականին տարեվերջի դրությամբ կազմել է 4 տրլն 430 մլրդ դրամ, այն դրական արտահայտությամբ 2020 թվականի նկատմամբ աճել է 6.4 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
«Պետական  պարտքը 2021 թվականին տարեվերջի դրությամբ կազմել է 4 տրլն 430 մլրդ դրամ, ինչը համարժեք է 9 մլրդ 226 մլն դոլարի: Դրա գերակշիռ մասը կառավարության պարտքն է, իսկ 220 մլրդ դրամը՝ ԿԲ-ի: Կառավարության պարտքը տարեվերջին կազմել է  4 տրլն 210 մլրդ դրամ, որի կազմում արտաքին պարտքը՝ 2 տրլն 972 մլրդ, իսկ ներքին պարտքը՝ 1 տրլն 237 մլրդ դրամ»,-ասաց Խաչատրյանը:
Ապա` նախարարը շարունակեց. «Մեր դրամական արտահայտությամբ պետական պարտքը 2020 թվականի նկատմամբ աճել է 6.4 տոկոսով, այդ թվում կառավարության պարտքը՝ 7.3 տոկոսով: Իսկ դոլարային արտահայտությամբ՝ պետական պարտքը աճել է 15.8 տոկոսով, կառավարության պարտքը՝ 16.8 տոկոսով»:
Այս երևույթը պայմանավորված է 2021-ի հունվարի 1-ի և դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքի տարբերությամբ: Նախարարը պարզաբանեց՝  տարեսկզբին փոխարժեքը մոտ 522 դրամ է եղել, իսկ տարեվերջին՝ 480, դրանով է պայմանավորված, որ դոլարային արտահայտությամբ պարտքի աճն ավել բարձր է, քան դրամային արտահայտությամբ պարտքի աճը: Պարտքի կառուցվածքում 70 տոկոսը գերազանցող չափով դոլարային կամ արտարժութային պարտքերն են:
Պարտքն աճել է հատկապես 2020-ի ընթացքում: «Սակայն 2021-ին 4 տոկոսային կետով ընդհանուր առմամբ պետական պարտքը նվազել է, այդ նվազման մեծ մասը՝ 3.2 տոկոսային կետը վերաբերում է կառավարության պարտքի նվազմանը»,-ասաց նա:
Կառավարության պարտքը 2020-ին էր հասել իր առավելագույն արժեքին և կազմել  63.5 տոկոս, 2021-ի արդյունքներով ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմում է 60. 3 տոկոս:
Պարտքի կառուցվածքում դրամային պարտքի կշիռն ավելացել է, այն 24.4 տոկոսի փոխարեն 28.8 տոկոս կշիռ ունի: Նախարարը դա կարորեց նանով, որ այդպիսով նվազեցնում է պարտքի կախվածությունը փոխարժեքային ռիսկերից:

Государственный долг по сравнению с 2020 годом, вырос на 6,4%: министр
Государственный долг Армении к концу 2021 года составил 4 трлн 430 млрд драмов, увеличившись на 6,4% по сравнению с 2020 годом. Об этом при представлении годового отчета об исполнении государственного бюджета на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил министр финансов РА Тигран Хачатрян.
«Государственный долг Армении к концу 2021 года составил 4 трлн 430 млрд драмов, что эквивалентно 9 млрд 226 млн долларов. Большая часть - это долг правительства, 220 млрд драмов ЦБ. Долг правительства на конец года составил 4 трлн 210 млрд драмов, из них внешний долг - 2 трлн 972 млрд драмов, а внутренний долг - 1 трлн 237 млрд драмов», - представил Хачатрян.
Министр продолжил: «В денежном выражении госдолг увеличился на 6,4% по сравнению с 2020 годом, в том числе долг правительства - на 7,3%. В долларовом выражении государственный долг увеличился на 15,8%, долг правительства - на 16,8%.
Это связано с разницей курса драма к доллару на 1 января и 31 декабря 2021 года. Министр уточнил, что в начале года обменный курс составлял около 522 драма, а в конце года - 480, что связано с тем, что рост долга в долларовом выражении выше, чем рост долга в драме. В структуре долга более 70% составляют долларовые или валютные долги.
«Долг особенно вырос в 2020 году. Однако в 2021 году общий государственный долг сократился на 4 процентных пункта, большая часть этого сокращения, 3,2 процентных пункта, относится к сокращению долга правительства», - сказал он.
Максимального значения долг правительства достиг в 2020 году - 63,5%, к концу 2021 года он составляет 60,3% ВВП.
Доля драмового долга в структуре долга увеличилась и составляет 28,8% вместо 24,4%. Министр считает, что важно для снижения долговой зависимости от рисков курса.