Ռուսաստանն ուզում է, որ մենք նոր զիջումներ անենք․ Ստեփան Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի» ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը գտնում է, որ Հայաստանի նկատմամբ հիբրիդային պատերազմ է սանձազերծված տարբեր կողմերից։ Ասում է` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Սյունիքի, Արցախի մասին տարբեր հայտարարություններ է անում, մեր հասարակությունը դրան հետևում է, բայց իշխանությունները համարժեք չեն արձագանքում՝ տեղեկատվական այդ հարձակումը չեն փակում։ Նույնը վերաբերում է նաև ռուսական փորձագիտական շրջանակների հայտարարություններին և քարոզչական ծրագրերին։
Քաղաքագետը գտնում է, որ հիբրիդային պատերազմ է վարվում նաև փողոցում պայքարող ընդդիմության կողմից։ «Իշխանություններից պահանջում եմ վերջ տալ այս հիբրիդային պատերազմին։ Եթե դու չես կարող հեղափոխություն անել, այդքան ռեսուրս չունես, ժողովուրդը չի միանում, գոնե ժամանակավոր պետք է դադար տաս։ Մենք հիմա ոչնչացնում ենք մեր երկիրը։ Այս երկիրը կքանդվի, մադիկ չեն հասկանում, ինչ է կատարվում»,- ասում է Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով Արցախի թեմային՝ քաղաքագետը գտնում է, որ Ռուսաստանն ուզում է, որ Հայաստանը նոր զիջումներ անի Թուրքիային ու Ադրբեջանին՝ այդ երկրներից ակնկալելով, որ պատժամիջոցներ չկիրառեն իր նկատմամբ։ Նրա ներկայացմամբ Ադրբեջանն Արցախն է ուզում։ «Ակնհայտ երևում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը դիմադրում է»,- ասաց քաղաքագետը։

Россия хочет, чтобы мы пошли на новые уступки: Степан Григорян (видео)
Руководитель «Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества№ Степан Григорян считает, что с различных сторон в отношении Армении развязана гибридная война: Говорит: президент Азербайджана Ильхам Алиев делает различные заявления о Сюнике, Арцахе, наша общественность следит за этим, но власти не реагируют адекватно – не закрывают это информационное нападение. То же самое касается и заявлений и агитационных программ российских экспертных кругов.
Политолог считает, что ведётся гибридная война и со стороны протестующей на улице оппозиции. «Я требую от властей прекратить гибридную войну. Если не можешь совершить революции, у тебя нет стольких ресурсов, народ не присоединяется, хотя бы на время должен сделать паузу. Мы сейчас уничтожаем нашу страну. Эта страна разрушится, люди не понимают, что происходит», - говорит Григорян.
Коснувшись темы Арцаха, политолог считает, что Россия хочет, чтобы Армения пошла на новые уступки Турции и Азербайджану, рассчитывая, что эти страны не будут вводить против неё санкции. По его словам, Азербайджан хочет Арцах. «Очевидно, что Никол Пашинян сопротивляется», - сказал политолог.