Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ:
Նախագահ Խաչատուրյանը կարևորել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ շարունակական ակտիվ համագործակցությունը՝ մարդասիրական և հումանիտար մի շարք խնդիրների լուծման գործում: Վահագն Խաչատուրյանը հատկապես ընդգծել է Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովման կարևորությունը: Նախագահը մեծապես կարևորել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունն այս գործում:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև արցախյան պատերազմի ընթացքում անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ընթացքի շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի նախագահի կողմից բարձրացրած հարցերը առաջնահերթություն են իր համար և իր ղեկավարած կառույցի ուշադրության ներքո են:

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в рамках проходящего в Давосе Всемирного экономического форума встретился с председателем Международного комитета Красного Креста Петером Маурером.
Ваагн Хачатурян отметил значение продолжительного активного сотрудничества с Международным комитетом Красного Креста в деле решения ряда гуманитарных проблем.
Ваагн Хачатурян особо подчеркнул необходимость обеспечения возвращения армянских военнопленных, заложников и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане после развязанной против Арцаха 44-дневной войны.
На встрече были обсуждены также вопросы, касающиеся обеспечения непрерывности поисковых работ без вести пропавших во время Арцахской войны.
Председатель Международного комитета Красного Креста заверил, что поднятые президентом Армении вопросы являются для него приоритетом и находятся под пристальным вниманием руководимой им структуры.