Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս պանելային քննարկումներից մեկում (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս «Ապրուստի գինը ճգնաժամում» թեմայով պանելային քննարկմանը։ Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Խաչատուրյանը ներկայացնելով Հայաստանի փորձն ու անցած ուղին, իր խոսքում մասնավորապես ասել է. «Մինչև հիմա Հայաստանը պարբերաբար ճգնաժամերի մեջ է հայտնվում, որոնք փորձում է հաղթահարել յուրահատուկ ձևով: Մենք փակ սահմաններ ունենք, և դա մեր կյանքի որակի վրա էական ազդեցություն է ունենում: Խոսքը գնում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի մասին: Մենք ունենք Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հիմնախնդիր, որը մեզ անընդհատ կոնֆլիկտի մեջ է պահում մեր հարևան Ադրբեջանի հետ: Ընդամենը մեկուկես տարի առաջ մենք Ադրբեջանի կողմից հրահրված 44-օրյա պատերազմը ծանր մարդկային և նյութական կորուստներ պատճառեց մեզ, պատերազմը դադարեցվեց միայն Ռուսաստանի միջամտությունից հետո:
Հիմա նոր ճգնաժամի մեջ ենք, բայց կարողանում ենք այն հաղթահարել, որովհետև մեր կողմից ընդունված ժողովրդավարական սկզբունքներն են մեզ դա թույլ տալիս: Ամենակարևորը՝ իշխանության և հասարակության միջև հարաբերություններն են, թե ինչքան է հասարակությունը վստահում իշխանությանը և մյուս կողմից՝ ինչքան լավ է իշխանությունը հասկանում իր հասարակության խնդիրները: Եթե նրանց միջև երկխոսություն կա, ապա լուծվում է և՛ աղքատության հարցը, և՛ նվազում է նոր ճգնաժամ առաջանալու հավանականությունը, և՛ երկիրն ավելի կայուն ու կառավարելի է լինում: Ամենակարևորը՝ սկզբունքներին չդավաճանելն է:
Մեր երկրի փորձն է դա ցույց տալիս: 2000 թվականից մինչև 2018 թվականը մեր երկիրը հրաժարվել էր ժողովրդավարական արժեքներից, և կոռուպցիան երկիրը բառիս բուն իմաստով ուտում էր: Մենք հայտնվեցինք ծայրահեղ վատ վիճակում: 2018 թվականին թավշյա հեղափոխություն տեղի ունեցավ, որի արդյունքում երիտասարդ կառավարություն եկավ իշխանության՝ նոր շունչ հաղորդելով բոլոր ոլորտներին, բիզնեսն ազատություն զգաց, մարդիկ ազատություն զգացին, մարդիկ կարողանում էին ազատ գործարարությամբ զբաղվել, ոչ ոք չէր կարող իրենց խոչընդոտել, գումարներ պահանջել, քաղաքական ուժերը հնարավորություն ստացան հավասար պայմաններով ընտրությունների մասնակցել: Տնտեսությունը հաջորդ տարում միանգամից ունեցավ 7,5 տոկոս աճ:
Գործարարները համոզվեցին, որ պետությունը իրենց հետ ոչ թե ժամանակավոր խաղի կանոններով է աշխատում, այլ ընդունված օրենքով ու կանոններով, որը ենթադրում է պարտաճանաչ հարկեր վճարել և որոշ սոցիալական պարտավորություններ կատարել: Սա օրինակ է, որ կարող է բոլորին հետաքրքրել: Կոռուպցիայի վերանալը շատ մեծ խթան դարձավ:
Երբ այն բոլոր գումարները, որ ծախսվում են երկրներում հասնում են մարդկանց, ում պետք է, ապա և՛ աղքատությունն է պակասում, և՛ ռիսկերն են նվազում, և՛ ամեն ինչ ավելի կառավարելի է լինում: Իսկ եթե դա հասնում է մի խումբ մարդկանց, որոնք ուղղակի դա օգտագործում են իշխանությունը պահելու համար, դա հղի է մեծ կոնֆլիկտներով: Իհարկե կան քաղաքական դրդապատճառներ, որ շատ դեպքերում աչք է փակվում, բայց չեմ կարծում, որ նման դեպքերում սա ճիշտ լուծում է: Ավելի ճիշտ է լինել ազնիվ, անկեղծ հատկապես այն ժողովրդի հետ, ում ուզում եք այդ օգնությունը ցույց տալ, և նրանց հետ մասնակից դառնալ այդ բոլոր ծրագրերին»:

Ваагн Хачатурян был основным докладчиком на одной из панельных дискуссий в Давосе (видео)
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян выступил с докладом на панельной дискуссии «Стоимость жизни в условиях кризиса» в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
Ваагн Хачатурян в своем выступлении представит опыт и пройденный путь Армении и особо отметил:
«Армения регулярно оказывается в кризисных ситуациях, которые пытается преодолеть определенным способом. У нас закрытые границы, это существенно влияет на качество нашей жизни. Речь идет о Турции и Азербайджане. У нас есть неурегулированный нагорно-карабахский конфликт, из-за чего остается конфликт с нашим соседом Азербайджаном. Всего полтора года назад спровоцированная Азербайджаном 44-дневная война нанесла нам большие людские и материальные потери, война была остановлена лишь после вмешательства России.
Сейчас мы находимся в новом кризисе, но мы в состоянии его преодолеть, потому что принятые нами демократические принципы позволяют нам сделать это.
Самое главное - это отношения между властью и обществом, насколько общество доверяет власти, и с другой стороны, насколько хорошо власть понимает проблемы своего общества. Если между ними есть диалог, будет решен вопрос нищеты, снизится вероятность нового кризиса, страна станет более стабильной и управляемой.
Самое главное не предавать принципы. Об этом свидетельствует опыт нашей страны.
С 2000 по 2018 год наша страна отошла от демократических ценностей, коррупция пожирала страну в прямом смысле этого слова. Мы оказались в очень плохой ситуации. В 2018 году произошла бархатная революция, в результате которой к власти пришла молодая власть, давшая новую жизнь всем сферам, бизнес почувствовал себя свободным, люди почувствовали себя свободными, они смогли заниматься свободным бизнесом, никто не мог их остановить, потребовать денег, политические силы получили равные возможности для участия в выборах на условиях. В следующем же после революции году экономика выросла на 7,5 процента. Бизнесмены были убеждены, что государство работает с ними не по правилам временной игры, а по принятым законам и правилам, предполагающим оплату причитающихся налогов и выполнение определенных социальных обязательств. Это пример, который может заинтересовать каждого. Большим толчком стало искоренение коррупции.
Когда все деньги, потраченные в стране, доходят до нуждающихся в них людей, тогда сокращается нищета, снижаются риски, все становится более управляемым. А если они попадают в руки группы людей, которые просто используют их для того, чтобы удержаться у власти, то это чревато крупными конфликтами. Конечно, есть и политические мотивы, на которые во многих случаях закрывают глаза, но я не думаю, что это правильное решение в таких случаях.
Лучше быть честным, искренним, особенно с людьми, которым ты хочешь помочь, участвовать во всех этих программах вместе с ними».