1 - 2022-05-24T155349.330
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարները քննարկել են ռազմական անվտանգության մարտահրավերները
Մայիսի 24-ին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի նախագահությամբ, տեսակոնֆերանսի ձևաչափով անցկացվել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը: Հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Պաշտպանության նախարարները քննարկել են հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգության մարտահրավերների ու սպառնալիքների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ առաքելության արդյունքներով ձևավորված առաջարկությունների իրագործման ընթացքը:
Նիստի մասնակիցները հավանության են արժանացրել համատեղ պատրաստության պլանավորման, բազային ուսումնամեթոդական և գիտահետազոտական կազմակերպությունների համակարգի զարգացման ու կատարելագործման, հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կազմում ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական անվտանգության, բժշկական ապահովման և մի շարք այլ հարցեր:
Նիստի ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարը ՀԱՊԿ քարտուղարին առաջարկել է բոլոր ընդունված փաստաթղթերի ստորագրումը կազմակերպել անհատական կարգով:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստի անցկացումը ծրագրվել է 2022թ. չորորդ եռամսյակում, Հայաստանի Հանրապետությունում, ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության վեհաժողովի նախօրեին:

1 - 2022-05-24T155349.330
24 мая в формате видеоконференции состоялось очередное заседание Совета министров обороны государств-членов ОДКБ под председательством министра обороны РА Сурена Папикяна.
Министры обсудили вопросы, связанные с вызовами и угрозами военной безопасности в регионах коллективной безопасности, а также ход реализации предложений, сформированных по итогам миротворческой миссии ОДКБ в Казахстане.
Участники заседания одобрили вопросы планирования совместной подготовки, развития и совершенствования системы базовых учебно-методических и научно-исследовательских организаций, радиационной, химической и биологической безопасности, медицинского обеспечения в составе сил и средств системы коллективной безопасности и ряд других вопросов.
В конце заседания министр обороны РА предложил секретарю ОДКБ подписание всех принятых документов провести в индивидуальном порядке.
Следующее заседание Совета министров обороны государств-членов ОДКБ запланировано провести в Республике Армения в четвертом квартале  2022 года, накануне Ассамблеи коллективной безопасности ОДКБ.