Անահիտ Ավանեսյանը Ժնևում անդրադարձել է պատվաստանյութերի հավասար, արդար և ժամանակին բաշխման կարևորությանը
Ժնևում ընթացող 7-օրյա Առողջապահության համաշխարհային 75-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մասնակցել է աշխարհահռչակ «Kyle House Group» խորհրդատվական ընկերության կազմակերպած բարձրաստիճան ժողովին։
Քննարկվել են պատվաստանյութերի հասանելիության ապահովման, նորարարության և համաշխարհային արտադրության կարողությունների հզորացման կարևորությանը վերաբերող հարցեր։
Հանդիպման մասնակիցների շարքում էին մի շարք երկրների առողջապահական գերատեսչությունների ղեկավարներ, ԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ համատեղ ծրագրի (UNAIDS), Ռոքֆելլեր հիմնադրամի, «Gavi» պատվաստանյութերի և մի շարք այլ գլոբալ առողջապահական հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է պատվաստանյութերի հավասար, արդար և ժամանակին բաշխման կարևորությանը՝ բնակչությանը համավարակներից պաշտպանելու և վարակիչ հիվանդությունների տարածումը կանխելու համատեքստում։

В рамках проходящей в Женеве 75-й Всемирной ассамблеи здравоохранения министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян приняла участие во встрече высокого уровня, организованной всемирно известной консалтинговой компанией «Kyle House Group».
Как сообщает министерство здравоохранения на своей странице в Facebook, были обсуждены вопросы, связанные с обеспечением доступности вакцин, инноваций, усилением потенциала мирового производства.
Во встрече приняли участие главы здравоохранительных ведомств ряда стран, высокопоставленные лица ВОЗ и ЮНЭЙДС, Фонда Рокфеллера, компании Gavi и ряда других глобальных организаций здравоохранения.
Анаит Аванесян коснулась возможности равного, справедливого и своевременного распределения вакцин в контексте защиты населения от эпидемий и предотвращения распространения инфекционных заболеваний.