Համաշխարհային բանկը 25 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրի Հայաստանի «Կրթության բարելավում» ծրագրին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀամաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը մայիսի 23-ին Հայաստանի «Կրթության բարելավում» ծրագրի (ԿԲԾ) Լրացուցիչ ֆինանսավորման համար 25 միլիոն դոլարի վարկ է հաստատել։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակից, ծրագրի միջոցով Կառավարությանը հավելյալ աջակցություն կտրամադրվի Հայաստանում տարրական դպրոց մուտք գործող երեխաների պատրաստվածության, հանրակրթության ոլորտում կրթական ռեսուրսների ֆիզիկական վիճակի և առկայության բարելավման և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների որակի և համապատասխանության բարձրացման համար։
Համաշխարհային բանկը 25 միլիոն դոլարի փոփոխական սպրեդով (սփռվածք) ՎԶՄԲ վարկ կտրամադրի, որի արտոնյալ ժամկետը 14․5 տարի է, իսկ մարման ընդհանուր ժամկետը՝ 25 տարի։ Կառավարության մասնակցությունը 6․25 միլիոն դոլար է կազմում։ 1992 թ․ Համաշխարհային բանկին և 1993 թ․ ՄԶԸ-ին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանի նկատմամբ ընդհանուր հանձնառությունները մոտավորապես 2,502,870 միլիոն դոլար են կազմել։
Նշվում է, որ կրթական երեք աստիճաններն ընդգրկող ծրագիրը կօգնի Հայաստանի երեխաների կրթական հետագծի և մարդկային կապիտալի ուժեղացմանը և համահունչ է կառավարության ու ոլորտային միջնաժամկետից երկարաժամկետ ռազմավարություններին։
«Հավասար և որակյալ կրթական համակարգի ստեղծումն առանցքային է ոչ միայն աճի, այլև Հայաստանի երիտասարդներին ավելի պայծառ ապագայի հույս տալու համար: Սույն ծրագրով Կառավարությունը կրթության բոլոր աստիճաններով, այդ թվում՝ երեխայի վաղ տարիքի և բարձրագույն կրթական ծառայությունների համապատասխանության, որակի և մատչելիության բարելավման նպատակ ունի։ Ծրագիրը կարևոր ուղիներով նպաստում է Հայաստանի մարդկային կապիտալի հզորացմանը և տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը։
Ծրագիրը երկու հիմնական բաղադրիչ ունի. առաջին բաղադրիչով կշեշտադրվի հանրակրթության որակի բարձրացումը՝ չորսից վեց տարեկան երեխաների համար նախատեսված լրացուցիչ 80 համայնքային նախակրթարանների ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև նոր նախակրթարաններում նշանակված ուսուցիչների և տնօրենների վերապատրաստմամբ։ Սեյսմիկ առումով վատ վիճակում և կլիմայական ռիսկի գոտում գտնվող՝ բարձր դասարանների համար նախատեսած չորս միջնակարգ դպրոց կհիմնանորոգվի և կվերանորոգվի։
Բացի այդ, այս բաղադրիչի շրջանակում խրախուսվելու է տվյալներով առաջնորդվող՝ փաստահենք քաղաքականության մշակումը՝ կառավարումը, դասավանդումն ու ուսումնառությունը բարելավելու նպատակով։ Հանրակրթական դպրոցների 200 լաբորատորիաներ կվերազինվեն սարքավորումներով, կկահավորվեն և կապահովվեն ռեսուրսներով՝ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) առարկաների վերանայված ուսումնական ծրագրի համատեքստում ուսուցման նախագծահենք մոտեցումը մատուցելու հարցում ուսուցիչներին օգնելու համար։
Երկրորդ բաղադրիչով կֆինանսավորվեն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների (ԲՈՒՀ-եր) նախագծերը՝ աշխատաշուկային համապատասխանությունը, կազմակերպական արդյունավետությունը և ընդգրկման ու այլ հնարավորությունների հավասարությունը բարելավելու համար։ Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) շրջանակում առաջարկների ներկայացման մրցույթով ողջունելի կհամարվեն թե՛ համալսարաններում և թե՛ հիմնական կրթության ոլորտում ԲՏՃՄ կրթության ամրապնդման համար նորարարական մոտեցումների մշակման նպատակադրումով նախագծերը։
«Սույն ծրագիրը կխթանի, որ ԲՈՒՀ-երը ԲՏՃՄ ուսումնական բնագավառում և աշխատատեղերում ավելի մեծ թվով իգական սեռի ուսանողների ներգրավեն և ուսուցման ծրագրերում իգական սեռի դասավանդող ավելի մեծ թվով աշխատակիցներ ունենան: Առաջարկվող աշխատանքների ցանկացած փուլում համայնքում ուսուցիչների, ծնողների և ուսանողների հետ հաճախակի կլոր-սեղանները կբարելավեն քաղաքացիների ներգրավվածությունը և կրթական վերջնարդյունքների մասնակցային մշտադիտարկումը»,- ասել է ծրագրի՝ Համաշխարհային բանկի առաջադրանքի թիմի ղեկավար Ռենատա Ֆրեյտաս Լեմոսը։

23 мая Совет директоров Всемирного банка утвердил кредит в размере 25 миллионов долларов для дополнительного финансирования Программы повышения качества образования в Армении. Как сообщили «Арменпресс» в представительстве Всемирного банка в Армении, программа окажет дополнительную помощь правительству в подготовке детей к поступлению в начальную школу в Армении, улучшит физическое состояние образовательных ресурсов в сфере общего образования, повысит качество высших учебных заведений.
Всемирный банк предоставит кредит МБРР в размере 25 миллионов долларов США с переменным спредом, с льготным периодом 14,5 лет и общим периодом погашения в 25 лет. Участие государства составляет 6,25 миллионов долларов. С момента присоединения к Всемирному банку в 1992 г. и в 1993 к ВБР общие обязательства перед Арменией составили примерно 2 502 870 млн долларов.
Отмечается, что программа, включающая три уровня образования, поможет укрепить образовательный путь детей Армении и человеческий капитал в соответствии с правительственными и долгосрочными среднесрочными стратегиями.
«Создание равноправной качественной системы образования является ключом не только к росту, но и к тому, чтобы дать молодым людям в Армении надежду на светлое будущее. С помощью этой программы правительство стремится повысить адекватность, качество и доступность услуг высшего образования на всех уровнях образования, включая дошкольное образование. Программа во многом способствует укреплению человеческого капитала Армении и повышению конкурентоспособности ее экономики», - сказала Каролин Гегинат, глава офиса Всемирного банка в Армении.
Программа состоит из двух основных компонентов. Первый компонент будет направлен на повышение качества общего образования за счет финансирования дополнительных 80 местных дошкольных учреждений для детей в возрасте от четырех до шести лет, а также обучения учителей и директоров новых дошкольных учреждений. Четыре общеобразовательные школы для старших классов, находящиеся в сейсмически неблагоприятной зоне и в зоне климатического риска будут капитально отремонтированы.
Кроме того, этот компонент будет способствовать разработке политики улучшения управления, преподавания и обучения, основанной на фактах. В средних школах будут оборудованы и обеспечены ресурсами 200 лабораторий.
Второй компонент будет финансировать проекты высшего образования (ВУЗы) для улучшения соответствия рынку труда, организационной эффективности, инклюзивности и других возможностей. В рамках конкурса по представлению предложений Фонд инноваций будут приветствовать проекты разработок инновационных подходов для укрепления образования как в университетах, так и в сфере базового образования.