1 - 2022-05-20T164038.481
Մայիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիսավոր ընդունելությանը հաջորդած առանձնազրույցում ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ Լիտվայի նախագահը քննարկել են համագործակցության համատեղ օրակարգի հեռանկարները:
Առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա համագործակցությունը` առանձնացնելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում Լիտվայի հետ հետագա գործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Լիտվայի նախագահը նշել է, որ հակամարտությունների լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ բանակցություններն են եւ հույս է հայտնել, որ շուտով տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն կհաստատվի:

1 - 2022-05-20T164038.481
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 20 мая принял находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с президентом Литовской Республики Гитанасом Науседой.
В личной беседе после торжественного приема председатель НС и президент Литвы обсудили перспективы совместной повестки сотрудничества.
Приветствуя гостей на последовавшей расширенной встрече, А.Симонян высоко оценил взаимодействие между двумя странами, особо выделив деятельность парламентских групп дружбы. Обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества с Литвой в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
Затронуты вопросы региональной безопасности. Президент Литвы отметил, что единственный путь разрешения конфликтов – мирные переговоры, и выразил надежду на скорейшее установление в регионе прочного мира.