Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելի հետ հանդիպմանը կարևորել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ նպաստելու հակամարտության լուծմանը (տեսանյութ)
Մայիսի 18-ին ՀՀ-ԵՄ գործընկերության չորրորդ նիստին ընդառաջ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն առանձնազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ։
Առանձնազրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, տարածաշրջանային ու միջազգային փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է միջազգային հանրության և, մասնավորապես՝ ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ նպաստելու հակամարտության համապարփակ և տևական լուծմանը։

На встрече с Боррелем Мирзоян подчеркнул важность содействия ЕС сопредседательству Минской группы ОБСЕ (видео)
До начала четвертого заседания Партнерства Республика Армения-Европейский Союз Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел частную беседу с Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Джозефом Боррелем.
В ходе приватной беседы стороны коснулись отношений Армения-ЕС, вопросов, представляющих взаимный и региональный и международный интерес.
Арарат Мирзоян представил позицию Армении по установлению мира и стабильности в регионе и мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность содействия международного сообщества и, в частности, ЕС сопредседательству Минской группы ОБСЕ для достижения всеобъемлющего и долгосрочного решения конфликта.