Գլխավոր դատախազը մեկնել է Եգիպտոս
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը քառօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն: Այցի շրջանակում նախատեսված են հանդիպումներ, մասնավորապես, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության գլխավոր դատախազի, վարչական վերահսկողության ծառայության ղեկավարի հետ:
Նախատեսված է ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազների հանդիպման արդյունքներով պայմանավորված՝ ՀՀ և ԵԱՀ գլխավոր դատախազությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում:
Այցի օրակարգում, երկու երկրների ջերմ, բարեկամական կապերին համահունչ, Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև իրավական ոլորտում հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելն է՝ հիմնված 2007թ. ապրիլի 15-ին Կահիրեում ստորագրված՝ երկու երկրների միջև քրեական գործերով իրավական փոխադարձ օգնության և հանձնման մասին համաձայնագրերի վրա, այդ համատեքստում՝ նաև դատախազական կառույցների միջև գործակցության խթանումը:
Վերոնշյալ նպատակներով Կահիրե այց կատարելու հրավերը Արթուր Դավթյանը ԵԱՀ գլխավոր դատախազից ստացել է 2021թ. դեկտեմբերին Շարմ Էլ Շեյխ քաղաքում կայացած Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիայի (UNCAC) անդամ երկրների համաժողովի 9-րդ նստաշրջանին մասնակցության շրջանակում:

Генеральный прокурор Армении Артур Давтян посетит с четырехдневным рабочим визитом Арабскую Республику Египет. Управление по связям с общественностью прокуратуры РА сообщает, что в рамках визита запланированы встречи, в частности, с генеральным прокурором Арабской Республики Египет и с руководителем Службы административного контроля.
По результатам встречи генеральных прокуроров РА и АРЕ предусматривается подписание Меморандума о взаимопонимании между Генеральными прокуратурами РА и Египта.
В повестке визита придание нового импульса отношениям между Арменией и Египтом в правовой сфере, основанным на подписанных 15 апреля в Каире Соглашениях о взаимной правовой помощи между двумя странами и передаче уголовных дел, в этом же контексте и стимулирование сотрудничества между прокурорскими структурами.
Артур Давтян приглашение от Генерального прокурора АРЕ посетить Каир получил в декабре 2021 году на 9-й сессии Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации (UNCAC), проходящей в Шарм-эль-Шейхе.