Հայաստանի և Տաջիկստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը (տեսանյութ)
Մայիսի 13-ին աշխատանքային այցով Դուշանբեում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Տաջիկստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սիրոջիդդին Մուխրիդդինի հետ։ Արարատ Միրզոյանը և Սիրոջիդդին Մուխրիդդինը գոհունակություն են հայտնել փոխըմբռնման և փոխվստահության վրա հիմնված երկկողմ համագործակցության մակարդակի կապակցությամբ։
Նշվել է նաև, որ այս տարի լրանում է հայ-տաջիկական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչը լավ առիթ է՝ ամփոփելու արձանագրված ձեռքբերումները և նախանշելու փոխգործակցության ընդլայնմանը միտված նոր ուղղություններ։ Հայաստանի ու Տաջիկստանի միջև քաղաքական կապերի ամրապնդման տեսանկյունից զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը։
Առանձնահատուկ ընդգծվել է առևտրատնտեսական փոխգործակցության ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ ջանքերի ներդրումը, և այս առումով կարևորվել է հայ-տաջիկական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների ակտիվացումը։ Կողմերը քննարկել են նաև բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։

Встреча глав МИД Армении и Таджикистана (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился в Душанбе с министром иностранных дел Республики Таджикистан Сироджиддином Мухридиным.
Арарат Мирзоян и Сирожиддин Мухриддин выразили удовлетворение уровнем двустороннего сотрудничества, основанного на взаимопонимании и доверии. Было отмечено, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления армяно-таджикских дипломатических отношений, что является хорошей возможностью подвести итоги достижений, наметить новые направления, направленные на расширение сотрудничества.
Особо были отмечены усилия, направленные на полноценное использование потенциала торгово-экономического взаимодействия, и важность активизации работ Армяно-таджикской межправительственной комиссии.