Ադրբեջանում էլ են հայ ժողովրդին սպառնում՝ եթե ետ բերեք նախկիններին, կունենաք պատերազմ․ Հայրապետյան (տեսանյութ)
Ադրբեջանցիներին Սև լճի տարածքից պետք է դուրս հանել ուժի միջոցով։ Այս մասին այսօր «Ա1+»-ի հետ հարցազրույցում ասաց ադրբեջանագետ, ԱԺ նախկին՝ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը։
Անդրադառնալով և մեկնաբանելով Ադրբեջանի հայտարարությանը, որ Ղազախի շրջանի 7 գյուղերը եւ Տիգրանաշենը Ադրբեջանին պետք է վերադարձվի, Տաթևիկ Հայրապետյանն ասաց, որ առաջին անգամ նման հայատարարություն արել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպեսզի կոծկի սխալները։
«Անկլավների հարցը իշխանությունները բերել են օրակարգ իրենց սխալները կոծկելու նպատակով։ Քանի որ Սև լճի հարցը չեն լուծել, այս հարցը բերել են Ադրբեջանի համար շահեկան թեզեր»,- հայտարարեց Տաթևիկ Հայրապետյանը։
Խոսելով խաղաղության պայմանագրի և այդ օրակարգն իշխանությունների կողմից շրջանառելու մասին՝ ադրբեջանագետը նկատում է, որ դա կեղծ օրակարգ է։
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը գիտակցում է, որ Ադրբեջանի նպատակը Ղարաբաղն է առանց հայերի, ապա նա երբեք չի խոսի նշաձողն իջեցնելու մասին։ Մեզ առավոտից երեկո պատմում են՝ ինչ է ուզում Ադրբեջանը։ Մեկը չկա ասի՝ մենք ինչ ենք ուզում»,- ասաց նախկին պատգամավորը։
Տաթևիկ Հայրապետյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի տուրբուլենտ և փոթորկվող իրավիճակը ձեռնտու է Ադրբեջանին, որովհետև այս իրավիճակում բոլորը փորձում են բոլորից վրեժ լուծել, ինչ որ մանր-մունր հաղթանականեր տոնել, բայց ռեալ իրականության մեջ ոչ մեկ աշխատանք չի տանում երկրի հզորացման ուղղությամբ։
«Ադրբեջանական հրապարակումներում, քարոզչություն իրականացնողների շրջանում էլ հայ ժողովրդին սպառնում են՝ եթե ետ բերեք նախկիններին, կունենաք պատերազմ»,- ասաց Տաթևիկ Հայրապետյանը։

В Азербайджане тоже угрожают армянскому народу: если вернёте прежних, будет война: Айрапетян (видео)
Азербайджанцев нужно вывести с территории Чёрного озера силой. Об этом сегодня в беседе с «А1+» сказал азербайджановед, бывший депутат НС от фракции  «Мой шаг» Татевик Айрапетян.
Коснувшись и прокомментировав заявление Азербайджана, что 7 сёл Газахского  района и Тигранашен должны быть возвращены Азербайджану, Татевик Айрапетян сказала, что впервые такое заявление сделал премьер-министр РА Никол Пашинян, чтобы скрыть ошибки.
«Вопрос анклавов власти вынесли на повестку дня с целью сокрытия своих ошибок. Поскольку они не решили вопрос Чёрного озера, они по этому вопросу  выдвинули полезные для Азербайджана тезисы», - заявила Татевик Айрапетян.
Говоря о мирном договоре и об обходе властями этой повестки, азербайджановед замечает, что это – ложная повестка.
«Если Никол Пашинян осознаёт, что цель Азербайджана – Карабах без армян, они никогда не будет говорить о снижении планки. Нам с утра до вечера рассказывают, чего хочет Азербайджан. Никто не говорит: чего хотим мы», - сказала бывший депутат.
По наблюдению Татевик Айрапетян, турбулентное и неспокойное состояние Армении является выгодным.
«На азербайджанских площадях, среди тех, кто проводит агитации, армянскому народу угрожают: если приведёте бывших – будет война», - сказала Татевик Айрапетян.