Հայաստանում COVID-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ ԱՀԿ-ի տվյալներն ուռճացված են. Առողջապահության նախարարությունը կդիմի կառույցին
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի հանձնարարությամբ COVID-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ ԱՀԿ հերթական զեկույցի՝ Հայաստանի վերաբերյալ տվյալները ենթարկվել են վերլուծության:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, պարզվել է, որ COVID-19-ի հետևանքով մահացության հաշվարկման տեխնիկական աշխատանքային խմբի զեկույցում ներկայացված` համավարակի առաջին 2 տարիների ընթացքում 100 հազար բնակչության համար մոտ 650 մահվան բարձր ցուցանիշն ուռճացված է, քանի որ այն արտացոլում է ոչ միայն երկրում համավարակով պայմանավորված, այլև պատերազմի և դրա հետևանքով արձանագրված մահերը:
Բացի այդ, 2020 և 2021 թվականների համար փորձագետների կողմից օգտագործվել են հասանելի նախնական տվյալներ, որոնք տարբերվում են վերջնականից:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` առողջապահության նախարարությունը կդիմի ԱՀԿ-ին` պահանջելով լրացուցիչ մեկնաբանություններ և հրապարակված վերլուծության վերանայում:

Данные ВОЗ по летальным исходам от COVID-19 в Армении завышены: Министерство здравоохранения обратится к ВОЗ
По поручению министра здравоохранения РА Анаит Аванесян данные очередного доклада ВОЗ по летальным исходам в результате COVID-19 в Армении подверглись анализу.
Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Минздрава Армении, выяснилось, что в докладе технической рабочей группы по летальным исходам от COVID-19 за первые 2 года пандемии, высокий показатель - почти 650 смертей на 100 000 человек населения завышен. Он отражает не только смертность, обусловленную пандемией, но и смертность во время войны и вследствие нее.
Кроме того, в 2020 и 2021 годах эксперты использовали доступные начальные данные, отличные от конечных.
Учитывая вышеизложенное, Министерство здравоохранения обратится в ВОЗ с просьбой о дополнительных комментариях и пересмотре опубликованного анализа.