Հադրութում մարտական հերթապահություն իրականացրած գումարտակի հրամանատարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ մարտադաշտն ինքնակամ լքելու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են ՊՆ N զորամասի գումարտակի հրամանատարի կողմից պետի օրինական և սահմանված կարգով տրված հրամանը չկատարելու, մարտադաշտն ինքնակամ լքելու և ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու դեպքերի բոլոր հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմից և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին եռակողմ համաձայնագրի կնքումից հետո՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, Ա.Ղ.-ն, իրականացնելով ՊԲ N զորամասի տանկային աշտարակների գումարտակի հրամանատարի պարտականությունները, 2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ստացած հրամանի համաձայն՝ իր ենթակա անձնակազմի հետ տեղակայվել է Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի խաչմերուկում գտնվող տեղամասում:
Հաջորդ օրը՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, նշված տեղամասում հակառակորդի զինված ուժերի ներկայացուցիչները Ա.Ղ.-ին պահանջ են ներկայացրել ենթակա անձնակազմի հետ միասին մինչև նույն օրը՝ ժամը 17։00-ն, լքել բոլոր մարտական հենակետերը։ Այդ մասին վերջինս զեկուցել է վերադաս հրամանատարությանը, որին ի պատասխան հրաման է ստացել իր ենթակա գումարտակի անձնակազմի հետ անցնել շրջանաձև պաշտպանության, իրականացնել իրենց պահպանությանը հանձնված մարտական դիրքերի պաշտպանությունը՝ կանխելով հակառակորդի առաջխաղացումը։
Սակայն Ա.Ղ.-ն դեկտեմբերի 13-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, տեղեկանալով հակառակորդի հնարավոր հարձակման մասին, չի կատարել իր անմիջական ղեկավարի օրինական և սահմանված կարգով տրված հրամանը, փոխարենը՝ մարտական դիրքերում տեղակայված դասակների անձնակազմին հրաման է տվել թողնել մարտական դիրքերը և նահանջել զբաղեցրած բնագծի տարածքից:
Այնուհետև, նույն օրը՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, գումարտակի շտաբի պետն ինքնակամ լքել է մարտադաշտը, ապա ենթակա դասակի անձնակազմին հրաման է տվել թողնել տեղամասում զբաղեցրած մարտական դիրքերը և նահանջել, ինչը առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի պաշտպանության համար զբաղեցրած մարտական դիրքերը և Խծաբերդ գյուղն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ։
Բացի այդ, մինչև մարտական հերթապահության մեկնելը, Ա.Ղ.-ն, ստանալով ծառայողական գաղտնիք պարունակող՝ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդ գյուղի տեղանքը պատկերող աշխատանքային քարտեզ, ինչպես նաև N զորամասի տանկային աշտարակների գումարտակի անձնակազմի վերաբերյալ անհատականացնող տեղեկատվություն պարունակող էլեկտրոնային կրիչ, անձնական պատասխանատվություն կրելով ծառայողական գաղտնիք պարունակող վերոնշյալ քարտեզի և էլեկտրոնային կրիչի պահպանման համար և պարտավոր լինելով իր մոտ պահել դրանք, անփույթ վերաբերմունք է դրսևորել ծառայության նկատմամբ, որի հետևանքով գաղտնիք պարունակող հիշյալ տեղեկատվությունն անցել է հակառակորդի տիրապետության տակ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Ղ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Командиру батальона, осуществлявшего боевое дежурство в Гадруте, предъявлено обвинение в самовольном уходе с поля боя
В рамках расследуемого в СК Армении уголовного дела выяснены все обстоятельства случаев невыполнения командиром батальона N воинской части минобороны законного приказа командира, самовольного ухода с поля боя, проявления халатного отношения к службе.
Согласно полученным в ходе расследования фактическим данным, после развязанной Азербайджанской Республикой агрессивной войны против Республики Арцах, после подписания трехстороннего Соглашения от 9 ноября 2020 года, в условиях объявленного 27 сентября 2020 г. правительством Республики Армения военного положения, А.Г., осуществляя обязанности командира танкового батальона в/ч N Армии обороны, согласно полученному приказу от 12 декабря 2020 г. вместе с подчиненным личным составом дислоцировался на пересечении сел Хцаберд и Старый Тагер Гадрутского района Республики Арцах.
На следующий день, около 11 часов, в указанном районе представители вооруженных сил врага предъявили А.Г. требование вместе с подчиненным личным составом покинуть все военные базы до 17 часов того же дня.  Последний доложил об этом вышестоящему командованию, в ответ на что получил приказ выйти с личным составом подчиненного ему батальона на круговую оборону, оборонять переданные под его охрану боевые позиции, не допуская вражеского наступления.
Однако 13 декабря, около 12:00, узнав о возможном нападении врага, А.Г. не выполнил законный приказ своего непосредственного начальника, вместо этого приказал личному составу взвода, дислоцированному на боевых позициях, покинуть боевые позиции и отступить с занимаемой территории.
Затем в этот же день, около 17:00 часов, начальник штаба батальона самовольно покинул поле боя, после чего приказал личному составу подчиненного ему взвода покинуть боевые позиции и отступить, что повлекло тяжелые последствия для обороны Хцаберда и село Хцаберд перешло под контроль врага.
Кроме того, перед уходом на боевое дежурство А.Г. получил рабочую карту с указанием местонахождения села Хцаберд Республики Арцах, содержащую государственную тайну, а также электронный носитель, содержащий персонифицированную информацию о личном составе танкового батальона в/ч N, и будучи обязан держать их при себе, проявил халатное отношение к службе, в результате чего упомянутая информация, содержащая тайну, перешла в распоряжение врага.
По совокупности полученных доказательств А.Г. предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 356 (совершенное во время военного положения или войны неисполнение подчиненным приказа начальника, отданного правомерно и в установленном порядке, причинившее существенный вред интересам службы), ч. 1 ст. 380 (самовольное оставление поля сражения) и ч. 3 ст. 376 (совершенное во время военного положения или войны халатное отношение к службе) УК Армении.
Предварительное следствие завершено, уголовное дело направлено в прокуратуру с обвинительным заключением.