ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի մասին
Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերը երկրի ներքին գործն են, իսկ ՌԴ-ն շահագրգռված է դաշնակից երկրի կայուն, խաղաղ և անվտանգ զարգացմամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Զայցևը:
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ բոլոր ներքաղաքական հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես իրավական և սահմանադրական դաշտում՝ համապատասխան ժողովրդավարական ընթացակարգերի շրջանակներում: Ինչ վերաբերվում է ընթացիկ իրադարձությունները հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացի հետ կապելուն, ապա, ինչպես հասկանում ենք, խոսքը ոչ թե ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների նկատմամբ ընդդիմության վերաբերմունքի, այլ Հայաստանի ղեկավարության այս կամ այն հայտարարությունների ընկալման մասին է»,- ասաց Զայցևը:
Ալեքսեյ Զայցևի խոսքով՝ ՌԴ-ն մշտապես հավատարիմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ակտիվ աջակցելուն, առաջին հերթին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների իրականացման, ինչպես նաեւ Երևանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման միջոցով:

МИД РФ о внутриполитической ситуации в Армении
Протесты в Армении - внутреннее дело страны, и Россия заинтересована в стабильном, мирном и безопасном развитии союзника. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявил официальный представитель МИД Алексей Зайцев.
«Мы исходим из того, что все внутриполитические вопросы должны решаться исключительно в конституционно-правовом поле, в рамках соответствующих демократических процедур. Что касается увязки нынешних событий с процессом армяно-азербайджанского урегулирования, то, как мы понимаем, речь идет не об отношении оппозиции к достигнутым трехсторонним договоренностям, а о восприятии того или иного заявления руководства Армении», - сказал Алексей Зайцев.
По словам Алексея Зайцева, Россия всегда привержена активному содействию нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в первую очередь, выполнению всех положений трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 г., 11 января 2021 г., также и путем подписания мирного договора между Ереваном и Баку.