Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել՝ ԴԱՀԿ-ի հեղինակությունը շարունակաբար կբարձրանա (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն՝ ներկա գտնվել Հարկադիր կատարողի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը: Վերջինիս ներկա են եղել նաև Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, Գլխավոր հարկատիր կատարող Սերգեյ Մեղրյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին Հարկադիր կատարողի օրվա առիթով և ընդգծել, որ ծառայությունը մեր իրականության մեջ նախկինում կամ չի եղել, կամ շատ թույլ է գոյություն ունեցել: «Այստեղ շատ կարևոր քաղաքակրթական նրբություններ կան: Այս հանգամանքի բերումով, ի սկզբանե, եթե հիշում եք, ԴԱՀԿ ծառայության շուրջ նաև այդ պատճառով շատ մեծ նեգատիվ կար, որովհետև ի սկզբանե ընկալում էր, թե ստեղծվել է մի ծառայություն, որը մարդկանցից վերցնում է, կամ խլում է, կամ հարկադրաբար ինչ-որ բան կտրում է նրանցից: Սա շատ կարևոր հանգամանք է: Բայց ԴԱՀԿ ծառայության իրականությունը կամ առաքելությունը մի փոքր այլ է: Այստեղ մենք պիտի նկատի ունենանք, որ հիմնական առաքելությունը, որը պետականորեն և հանրայնորեն շատ կարևոր է, դա այն է, որ ի վերջո ԴԱՀԿ ծառայությունն արդարադատության գործադիր մարմինն է: Եվ երբ վերցնում է՝ դա անում է արդարությունը վերականգնելու համար և, ըստ էության, տալիս է նրանց, ովքեր ապօրինի կերպով զրկվել են: Եվ երկրորդ՝ շատ կարևոր է մի այսպիսի քաղաքակրթական նրբություն, որը շատ դժվարությամբ, բայց, այնուամենայնիվ ձեր ծառայությունն է ի կատար ածում: Այդ քաղաքակրթական նրբությունը հետևյալն է. մեզնից յուրաքանչյուրը պիտի հասկանա և արձանագրի, որ իր արարքները, պահվածքը, ապրելու ոճն իր հետ բերում է որոշակի հետևանքներ: Եվ մենք այս հետևանքների հետ հարաբերությունները պարզելիս է, որ պետք է ձևակերպենք այն հանրային հարաբերությունները, որին բոլորս ձգտում ենք:
Այս առումով՝ ես ԴԱՀԿ ծառայության ճիշտ բովանդակության աշխատանքը կհամարեմ ոչ միայն զուտ իրավական, դատաիրավական, այլև այստեղ շատ կարևոր քաղաքակրթական նրբություններ կան: Որովհետև, այո, երբեմն շատ տհաճ է, երբ երթևեկության կամ ամենատարբեր տուգանքներ են ի հայտ գալիս: Բայց դրանից մեր ուղերձը պիտի լինի հետևյալը, որ այդ ամենի արդյունքում, այս հարաբերությունների արդյունքում մենք պետք է կարողանանք շտկել և կարգավորել մեր առօրյա կյանքը, սովորույթները, կարգապահությունն այնպես, որ ճիշտ բալանս գտնենք հանրային և անձնական շահի միջև: Այս առումով՝ չափազանց կարևոր է ԴԱՀԿ ծառայությունը: Չափազանց կարևոր է, որ այս տեսանկյունը գիտակցվի և՛ ծառայության, և՛ հանրության կողմից»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ նաև օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով ԴԱՀԿ ծառայության համարումը, իմիջն ակնհայտորեն բարելավվում է, որովհետև, հենց այս ընկալումը մարդիկ ավելի շատ են սկսում հասկանալ, որ սա պետության, օրինականության և մարդու, անհատների, կազմակերպությունների օրինական շահերի պաշտպանության շատ կարևոր գործիք է: «Պիտի ասեմ նաև, որ շատ դեպքերում այն նեգատիվը, որ գալիս է և դեռ կգա ԴԱՀԿ ծառայության նկատմամբ, ցավոք, հենց ծառայությունից չի կախված, որովհետև սա արդեն բխում է նրանից, թե հանրության համար ինչքանով են վստահելի այն դատական ակտերը, որոնք կայացվում են դատարանների կողմից: Իհարկե, մեր դատական համակարգում առկա պրոբլեմները, դրանցից բխող նեգատիվը, ցավոք, շատ հաճախ ընկնում է ձեզ վրա: Այստեղ էլ շատ կարևոր է, որ ամեն ինչ անենք, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունում դատական ակտերը լինեն մաքսիմալ վստահելի, որպեսզի ԴԱՀԿ ծառայության շուրջ մթնոլորտը գնալով ավելի ու ավելի դրական դառնա»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետական ինստիտուտների գործունեությունը գնահատելիս, պլանավորելիս, ռազմավարություններ մշակելիս չպիտի դիտարկել միայն հարցի մեխանիկական կողմը, որովհետև դրանք ապահովում են օրենքի գերակայություն, ունեն կարևոր քաղաքակրթական նշանակություն, կարևոր նշանակություն՝ անհատի և հանրության, անհատի և օրենքի, անհատի և անհատի հարաբերությունները ճիշտ բալանսների մեջ դնելու համար: «Հույս ունեմ, որ հենց այդ ճանապարհով կշարունակենք ընթանալ, որովհետև գիտեմ, որ այս ընկալումն ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի է առկա մեր կառավարությունում: Պիտի ընդգծեմ ևս մի հանգամանք: Մենք ԴԱՀԿ ծառայության այլ հարթություն էլ ենք շատ կարևորում, որովհետև 2021 թվականի կառավարության գործունեության հաշվետվության մեջ ընդգծել ենք, որ նախորդ տարի ծառայության գործունեության արդյունքում պետական բյուջե 600 միլիոն դրամի մուտք է տեղի ունեցել: Եվ մենք խնդիր ենք դրել, որ այդ եկամուտները, որոնք օգտագործվում են հանրային կարիքները հոգալու համար, գնալով ավելանան:
Այս ամենն ասելով՝ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի և ծառայության համար, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել թերությունների հետ առերեսվելու և այդ թերությունները շտկելու պատրաստակամության, ուսադիրները պատվով կրելու համար: Ցանկանում եմ համոզմունք հայտնել, որ ահա այս գաղափարաբանության շրջանակում իրականացվող աշխատանքի արդյունքում այդ համազգեստի, ուսադիրների, ծառայության հեղինակությունը շարունակաբար կբարձրանա, և ի վերջո մենք կհանգենք հանրային այն համընդհանուր եզրակացության, որ ԴԱՀԿ ծառայությունը գործում է ոչ թե ի հեճուկս, այլ հանուն քաղաքացու, հանուն իրավունքի, հանուն օրենքի և արդարության»,- ասել է վարչապետը:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում տեղի է ունեցել նորանշանակ հարկադիր կատարողի երդման հանդիսավոր արարողությունը, որից հետո կառավարության ղեկավարը, մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, ԴԱՀԿ մի խումբ աշխատակիցների հանձնել է հուշամեդալներ ու շնորհակալագրեր:
Մասնավորապես՝ Հարկադիր կատարողի օրվա կապակցությամբ, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով պարգևատրվել են՝ գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալ Արթուր Վարդանյանը, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության տեսչական և վերլուծական բաժնի պետ Վահե Մովսիսյանը:
Հարկադիր կատարողի օրվա կապակցությամբ, բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի շնորհակալագրով խախուսվել են՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ֆինանսական բաժնի պետ-գլխավոր հաշվապահ Նարինե Մարգարյանը, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Արարատի և Վայոց ձորի մարզային բաժնի պետ Լևոն Դանիելյանը, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Արագածոտնի և Արմավիրի մարզային բաժնի պետ Գևորգ Դումանյանը:

Пашинян выразил уверенность, что рейтинг СПИСА будет последовательно повышаться (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня посетил Службу принудительного исполнения судебных актов, присутствовал на торжественном мероприятии по случаю Дня судебного пристава. В мероприятии приняли участие министр юстиции Карен Андреасян, главный судебный пристав Сергей Мегрян и другие должностные лица.
Пашинян поздравил присутствующих с Днем судебного пристава, подчеркнув, что служба в нашей реальности либо не существовала ранее, либо действовала очень слабо. «Здесь много важных цивилизационных нюансов. В связи с этим обстоятельством, с самого начала, если помните, было много негатива по поводу Службы принудительного исполнения судебных актов, потому что с самого начала люди думали, что создана служба, которая забирает или насильно отбирает что-то у людей.
Это очень важный фактор. Но реальность или миссия СПИСА немного иная. Здесь надо иметь в виду, что главная миссия, которая очень важна в государственном и общественном плане, заключается в том, что все-таки Служба принудительного исполнения судебных актов является исполнительным органом юстиции. И когда она что-то отбирает, то делает это для восстановления справедливости, в сущности, отдавая забранное тем, кого неправомерно лишили этого.
И, во-вторых, очень важен такой цивилизационный нюанс, который с большим трудом, но все же исполняется вашей Службой. Этот нюанс заключается в следующем: каждый из нас должен понимать и фиксировать, что наши действия, поведение, образ жизни влекут за собой определенные последствия. И именно при выяснении отношений к этим последствиям мы должны сформулировать общественные отношения, к которым мы все стремимся.
В связи с этим я рассматриваю работу Службы принудительного исполнения судебных актов не только сугубо в правовом содержании, но здесь есть много важных цивилизационных нюансов. Потому что, да, иногда очень неприятно, когда появляются штрафы за нарушение ПДД или иные штрафы. Но наш вывод из этого должен заключаться в том, что в результате всего этого, в результате этих отношений мы должны суметь исправить и регулировать нашу повседневную жизнь, наши привычки, нашу дисциплину таким образом, чтобы нашли правильный баланс между общественными и личными интересами. В этом отношении чрезвычайно важна СПИСА. Очень важно, чтобы эта точка зрения была осознана как Службой, так и общественностью», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в силу объективных и субъективных обстоятельств имидж Службы принудительного исполнения судебных актов явно улучшается, так как люди начинают понимать, что это очень важный инструмент защиты законных интересов государства, правопорядка, индивидов, организаций. «Должен сказать, что во многих случаях негатив, который есть и еще будет в отношении Службы принудительного исполнения судебных актов, к сожалению, не зависит от самой Службы, потому что исходит уже от того, насколько общество доверяет судебным актам, вынесенными судами. Конечно, проблемы в нашей судебной системе, негатив, который генерируется в их отношении, к сожалению, часто сказывается и на вас. Здесь также очень важно, чтобы мы делали все возможное, чтобы судебные акты в Республике Армения максимально пользовались доверием, чтобы атмосфера вокруг СПИСА становилась все более позитивной», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что при оценке деятельности государственных институтов, при планировании, разработке стратегий не следует рассматривать только механическую сторону вопроса, поскольку они обеспечивают верховенство закона, имеют важное цивилизационное значение в контексте правильного балансирования отношений индивид-общество, индивид-право, индивид-индивид.
“Надеюсь, что мы и дальше будем идти по этому пути, потому что знаю, что это восприятие с каждым днем все больше и больше присутствует в нашем правительстве. Должен подчеркнуть одно обстоятельство. Мы придаем большое значение и другому направлению деятельности Службы принудительного исполнения судебных актов, поскольку в отчете о деятельности правительства за 2021 год мы подчеркнули, что в прошлом году в результате деятельности Службы в государственный бюджет поступило 600 млн драмов. И мы поставили цель увеличить доходы, которые идут на удовлетворение общественных нужд.
После этих слов я хочу поблагодарить всех вас за проделанную работу и вашу службу, хочу поблагодарить вас за готовность признать недостатки, готовность исправить эти недостатки и с честью носить погоны. Хочу выразить убеждение, что в результате работы, проводимой в рамках этой идеологии, рейтинг Службы будет последовательно повышаться, и в конечном итоге мы придем к общему выводу, что Служба принудительного исполнения судебных актов действует не вопреки закону, а во имя гражданина, во имя прав, во имя закона и справедливости», - сказал премьер-министр.
В Службе принудительного исполнения состоялась церемония приведения к присяге новоназначенного судебного пристава, после чего премьер-министр вручил медали и благодарственные грамоты группе сотрудников Службы принудительного исполнения судебных актов по случаю их профессионального праздника.