Ոստիկանությունը բերման է ենթարկել ակցիաների 13 մասնակցի, այդ թվում Համբիկ Սասունյանին
Ոստիկանությունը  բերման է ենթարկում խաղաղ անհնազանդության ակցիաների մասնակիցներին, այդ թվում հայ վրիժառու Համբիկ Սասունյանին: ՀՀ Ոստիկանությունից Ա1+-ին հայտնեցին, որ այս պահին բերման է ենթարկվել 13 անձ։
Քաղաքացիները բերման են ենթարկվել վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182 հոդվածով նախատեսված արարքի համար։
182-րդ հոդվածը սահմանում է՝ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը։
Հիշեցնենք՝ 1982 թ. հունվարի 28-ին 19-ամյա Համբիկ Սասունյանը Լոս Անջելեսում գնդակահարել է Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արիկանին։
ԱՄՆ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը դատապարտեց այս արարքը, որակավորելով այն ահաբեկչություն։ Ձերբակալությունից հետո ԱՄՆ դատարանը նրան դատապարտում է ցմահ ազատազրկման, առանց բողոքարկման իրավունքի։ 37 տարի ազատազրկումից հետո 29.12.2019 ԱՄՆ դատարանը բավարարել է նրա հայցը վաղաժամ ազատ արձակման մասին։ Նրան բաց են թողել պայմանական վաղաժամկետ ազատմամբ։

Полиция задержала 13 протестующих, в том числе Амбика Сасуняна
Полиция задерживает мирных демонстрантов, в том числе армянского мстителя Амбика Сасуняна. Как сообщили А1+ в Полиции РА, на данный момент доставлено 13 человек.
Напомним, что 28 января 1982 г. 19-летний Амбик Сасунян застрелил консула Турции Кемаля Арикана в Лос-Анджелесе.
Президент США Рональд Рейган осудил этот акт, назвав его терроризмом. После ареста суд США приговорил его к пожизненному заключению без права обжалования. После 37 лет лишения свободы 29 декабря 2019 года суд США удовлетворил его ходатайство о досрочном освобождении. Он был освобожден условно-досрочно.