Վարչապետն ընդունել է ԱՀԿ տարածաշրջանային տնօրենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլյուգեին: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետն արդյունավետ է գնահատել ՀՀ-ԱՀԿ համագործակցությունը և երախտագիտություն հայտնել Հայաստանի առողջապահական ոլորտին օժանդակելու համար՝ հատկապես հիշատակելով կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ առողջապահության ոլորտի զարգացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է, և գործադիրն առանցքային բարեփոխումներ է իրականացնում հանրային առողջության պահպանման ու բարելավման ուղղությամբ` նպատակ ունենալով ապահովել հասանելի և բարձրորակ ծառայությունների մատուցում: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խորհրդատվական աջակցության տրամադրումը:
ԱՀԿ տարածաշրջանային տնօրենը կարևորել է ՀՀ կառավարության հետ գործընկերությունը և բարձր գնահատել Հայաստանի կողմից համավարակի հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումները, որոնք թույլ են տվել փրկել կյանքեր և միևնույն ժամանակ բաց պահել տնտեսությունը: Հանս Կլյուգեն ողջունել է ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները հանրային առողջապահության ոլորտում և ԱՀԿ աջակցությունը հայտնել գործընթացին:
Զրուցակիցները քննարկել են Covid-19 համավարակով պայմանավորված ընթացիկ իրավիճակը: Կարևորվել է պատվաստումային գործընթացի հետևողական իրականացումը: Մտքեր են փոխանակվել նաև տարբեր ուղղություններով մեկնարկած բարեփոխումների ընթացքի շուրջ, ընդգծվել է դրանց կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին: Այս համատեքստում վարչապետը հիշատակել է հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձի խնդիրը և կարևորել միջազգային կազմակերպությունների կողմից խնդրի բարձրաձայնումը:

Премьер-министр принял регионального директора ВОЗ
Премьер-министр Никол Пашинян принял директора Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханса Клюге.
Пашинян назвал эффективным сотрудничество между Арменией и ВОЗ, выразил благодарность за поддержку сферы здравоохранения Армении, особо отметив борьбу с пандемией коронавируса. Никол Пашинян подчеркнул, что развитие сферы здравоохранения является одним из приоритетов правительства Армении, и исполнительная власть осуществляет ключевые реформы для сохранения и улучшения здоровья населения, стремясь к предоставлению доступных и качественных услуг. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность консультативной помощи Всемирной организации здравоохранения.
Региональный директор ВОЗ подчеркнул важность партнерства с правительством Армении и высоко оценил предпринятые Арменией для преодоления пандемии меры, которые позволили спасти жизни и в то же время сохранять экономику открытой. Ханс Клюге приветствовал инициированные правительством во главе с премьер-министром Армении реформы в области общественного здравоохранения, и выразил поддержку этому процессу со стороны ВОЗ.
Собеседники обсудили текущую ситуацию с Covid-19. Была подчеркнута важность последовательного осуществления процесса вакцинации. Состоялся обмен мнениями о процессе реформ по разным направлениям, была подчеркнута их важность.
В ходе встречи были затронуты возникшие вследствие 44-дневной войны гуманитарные вопросы. В этом контексте премьер-министр коснулся проблемы возвращения армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, подчеркнув важность поднятия этого вопроса международными организациями.