042822_ForeignAid_4x3
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի թվով 46 անդամներ ապրիլի 28-ին նամակով դիմել են հատկացումների հանձնաժողովի նախագահին՝ խնդրելով դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական օժանդակությունը և 150 միլիոն դոլար հատկացնել Հայաստանին ու Արցախին, որպեսզի վերջիններս դիմագրավեն Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից հարուցված հումանիտար և անվտանգային ճգնաժամերը։
Այս երկու ուղղությունները Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի հիմնական քաղաքական առաջնահերթություններից են, որոնց իրականացման համար տևական ժամանակահատված աշխատանք է իրականացվում նաև ԱՄՆ-ում գործող այլ ժողովուրդների համայնքային կազմակերպությունների ներգրավմամբ։
Մեկնաբանելով բավական մեծ թվով կոնգրեսականների միացումը հիշյալ նախաձեռնությանը՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Մենք կանգնած ենք Կոնգրեսի 64 անդամների կողքին, ովքեր 2023թ․ ֆիսկալ տարվա համար կոչ են անում բավական ազդու օգնություն ցուցաբերել Արցախին և Հայաստանին, հակազդել Ադրբեջանի շարունակվող հարձակումներին և իրապես փոխել շուրջ 100.000 հայերի կյանքի որակը։
Մենք առաջիկա ամիսներին կշարունակենք աշխատել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի անդամների հետ, որ ամերիկյան հարկատուների գումարները չօգտագործվեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությանն օգնելու և աջակցելու համար»։
Երկկուսակցական նամակում, օրենսդիրները, Կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնի առաջնորդությամբ, բարձրաձայնել են, որ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է բախվել ծանր դժվարությունների, որոնք առաջացել են ինչպես 2020թ․ ադրբեջանական ագրեսիայի, այնպես էլ անմեղ քաղաքացիների դեմ մինչ օրս շարունակվող սադրանքների պատճառով և, որ Արցախին հատկացվելիք 50 միլիոն դոլարի օժանդակությունը «կօգնի հայ փախստականներին տրամադրել օգնություն, բնակարան, պարենային անվտանգություն, առողջապահություն, վերականգնում և ականազերծում, ինչն անհրաժեշտ է իրենց համայնքները վերականգնելու, իրենց կյանքը վերակազմակերպելու համար»:
Հայաստանին 100 միլիոն դոլարի օգնություն տրամադրելու իրենց առաջարկի հիմնավորվածությունը օրենսդիրները բացատրել են այն հանգամանքով, որ դա կօգնի ամրապնդել ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերությունը, ամրապնդել ամերիկյան ներկայությունը, մեծացնել ազդեցությունը Հայաստանում և տարածաշրջանում։ Օրենսդիրներն իրենց նամակում նաև կարևորել են, որ «907-րդ բանաձևի» կատարումն ամբողջապես վերականգնվի, որով արգելվում է Ադրբեջանին ամերիկյան արտաքին օժանդակության տրամադրումը, ինչպես նաև կարևորել են հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը սերտորեն համագործակցում է Ֆ․ Փալոնի և Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի ղեկավարության հետ՝ հայանպաստ այս նախագծի կատարումն ապահովելու ուղղությամբ։ Այս առումով Հայ դատի հանձնախումբն իրականացրել է ամերիկահայ համայնքի մոբիլիզացիա, որով ավելի քան 50․000 նամակներ են ուղարկվել կոնգրեսականներին՝ հանձնախմբի էլեկտրոնային հատուկ հարթակի միջոցով։

64 конгрессмена поддержали проект о лишении Азербайджана военной помощи
28 апреля 64 членов Палаты представителей США написали письмо председателю комитета по ассигнованиям с просьбой прекратить военную помощь США Азербайджану и выделить $150 млн Армении и Арцаху для решения гуманитарного кризиса и кризиса безопасности в Азербайджане.
Эти два направления являются одними из основных политических приоритетов Армянского национального комитета Америки, для реализации которых периодически проводится работа с привлечением общинных организаций других стран, действующих в США.
Комментируя причастность большого числа конгрессменов к упомянутой инициативе, исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян отметил:
«Мы стоим рядом с 64 членами Конгресса, которые на 2023 фискальный год призывают оказать довольно действенную помощь Арцаху и Армении, противодействовать непрекращающимся нападениям Азербайджана и реально изменить качество жизни около 100 000 армян. В ближайшие месяцы мы продолжим работу с членами Палаты представителей, Сената, чтобы гарантировать, что деньги налогоплательщиков США не будут использованы для поддержки политики геноцида в Турции и Азербайджане».
В двухпартийном письме законодатели под руководством сопредседателя армянской комиссии Конгресса Фрэнка Паллона заявили, что народ Арцаха продолжает сталкиваться с тяжелыми трудностями, возникшими как из-за азербайджанской агрессии 2020 года, так и из-за продолжающихся до сих пор провокаций против невинных граждан, и что выделяемая Арцаху помощь в размере 50 миллионов долларов " поможет армянским беженцам предоставить помощь, жилье, продовольственную безопасность, здравоохранение, восстановление и разминирование, что необходимо для восстановления их сообществ, реорганизации их жизни».
Законодатели объяснили обоснованность своего предложения помощи Армении в размере 100 миллионов долларов тем, что это поможет укрепить американо-армянское стратегическое партнерство, усилить присутствие США, усилить влияние в Армении и регионе.
В своем письме законодатели призвали к полному восстановлению выполнения «Резолюции 907», запрещающей оказание США помощи Азербайджану, а также объявили о необходимости освобождении армянских военнопленных.
Армянский национальный комитет Америки тесно сотрудничает с Ф․ Паллоне, с руководством Армянской комиссии Конгресса для обеспечения реализации этого проармянского проекта. В связи с этим Армянский национальный комитет мобилизовал армяно-американскую общину, отправив более 50 тысяч писем конгрессменам через специальную электронную платформу комитета.