Ոստիկանները երեխաներին որոշ դեպքերում բերման են ենթարկել անհամաչափ ուժի գործադրմամբ․ ՄԻՊ
Հավաքներին երեխաների մասնակցությանը և նրանց իրավունքների իրացման ապահովման հետ կապված հարցերը գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ ուշադրության ներքո: Իրականացվում է ինչպես աշխատակազմի մշտադիտարկման արդյունքների, այնպես էլ բողոքների ուսումնասիրություն` հիմք ընդունելով գործող իրավակարգավորումները, վերաբերելի միջազգային կանոններն ու պրակտիկան:
Այս նպատակով Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ հոգեբան-փորձագետը, այցեր են իրականացրել Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության տարբեր ստորաբաժանումներ, որտեղ աշխատակազմի տեղեկություններով բերման ենթարկված անձանց մեջ եղել են նաև երեխաներ: Այցերի ընթացքում առանձնազրույցներ են իրականացվել երեխաների, նրանց ծնողների, ինչպես նաև հավաքներին մասնակցած այլ անձանց հետ, ովքեր այցերի պահին գտնվել են ոստիկանության ստորաբաժանումների մոտակայքում:
Առանձնազրույցների ընթացքում արձանագրվել է, որ ոստիկանության բաժիններ ներկայացված երեխաները հիմնականում եղել են 16-17, իսկ մեկը՝ 13 տարեկան: Ըստ երեխաների և այլ ականատեսների հայտնած տեղեկությունների՝ 13 տարեկան երեխան մեքենա է նստեցվել ոստիկանության 4 ծառայողների, իսկ մյուսները՝ 4-6 ծառայողների կողմից: Արձանագրվել է նաև, որ 13 տարեկան երեխային ոստիկանության մեքենա նստեցնելու պահին հավաքի մասնակիցներից ոմանք ոստիկանության ծառայողներին տեղեկացրել են երեխայի տարիքի մասին, սակայն այս հանգամանքը հաշվի չի առնվել վերջիններիս կողմից: Առանձնազրույցների ընթացքում երեխաները հայտնել են, որ մինչև ոստիկանության բաժիններ հասնելը չի ներկայացվել և պարզաբանվել իրենց իրավունքները, այդ թվում՝ չեն տեղեկացրել, թե իրենց ոստիկանության, որ բաժին են տեղափոխում, ինչ հիմքով և նպատակով:
Որոշ երեխաներ նշել են, որ ոստիկանության ծառայողներն իրենց չեն պարզաբանել նաև վարչական և քրեական ձերբակալման հասկացությունների տարբերությունները, իսկ տրամադրվող տեղեկություններն ոչ միշտ են իրենց համար հասկանալի եղել: Օրինակ՝ 13 տարեկան երեխայի ընկալմամբ ինքը ոստիկանների կողմից բերման է ենթարկվել հավաքին մասնակցելու համար:
Առանձնազրույցների ընթացքում արձանագրվել է նաև, որ ոստիկանության ծառայողները երեխաներին, որոշ դեպքերում ծառայողական ավտոմեքենաներ են նստեցրել անհամաչափ ուժի գործադրմամբ, իսկ որոշների պնդմամբ՝ նաև ֆիզիկական ցավ պատճառելով: Այցի պահին առանձնազրույցներին մասնակցած երեխաները գտնվում էին կայուն հուզական վիճակում: Այնուամենայնիվ, Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների կողմից արձանագրվել են դեպքեր, երբ ոստիկանության բաժիններում ոչ միշտ է հասանելի եղել երեխաների հուզական կայուն վիճակի ապահովման պայմաններ։
Մինչդեռ, պետության պոզիտիվ պարտավորությունները և միջազգային չափորոշիչները պահանջում են, որ իրավապահ մարմինների հետ շփվելիս երեխայի համար ապահովված լինի երեխայակենտրոն միջավայր՝ բացառելու ոստիկանական գործողության ցանկացած բացասական ազդեցությունը անչափահասի իրավունքների իրացման վրա։
Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների մշտադիտարկումները վկայում են նաև, որ անչափահասներին ոստիկանության բաժիններ տեղափոխելիս ոչ միշտ է կիրառվում տարբերակված, մասնավորապես, երեխայակենտրոն մոտեցում, ինչի հետևանքով արձանագրվում են երեխայի լավագույն շահի խախտման դեպքեր:
Այս կապակցությամբ Պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ երեխային առնչվող բոլոր հարցերում սկզբունքային նշանակություն ունի նրա լավագույն շահի ընկալումը իրավապահ մարմինների կողմից՝ որպես բացարձակ արժեք: Այցերի և մշտադիտարկման ընթացքում արձանագրված խնդիրների կապակցությամբ լրացուցիչ տեղեկությունների և պարզաբանումների պահանջով Պաշտպանը գրություններ կհասցեագրի իրավասու պետական մարմիններին:

В некоторых случаях полиция задерживала детей с применением несоразмерной силы: Омбудсмен
Поддержи А1+!Группы быстрого реагирования Аппарата Защитника прав человека РА продолжают посещать ряд подразделений Ереванского городского управления Полиции РА, в частности отделения Кентрон, Арабкир, Эребуни, Канакер-Зейтун, Шенгавит, Малатия и Маштоц.
Были проведены беседы с 35 задержанными, просмотрены видеозаписи административных задержаний.
Также сообщалось, что в РОВД доставили 7 несовершеннолетних, одному из которых 13 лет. По словам других очевидцев, 13-летнего подростка посадили в машину четверо полицейских, а остальных - 4-6 полицейских.
Сообщалось, что когда 13-летнего ребенка посадили в милицейскую машину, некоторые из участников акции сообщили полиции о возрасте ребенка, но последние не учли этот факт. В отношении него не было возбуждено административное дело, он был освобожден из РОВД.
В результате мониторинга видеоматериалов, опубликованных в СМИ, при посещении ОВД выявлены случаи разъяснения оснований лишения свободы, разъяснения минимальных прав (адвокат, молчание, иные права на использование права на телефонную связь), случаи применения несоразмерной физической силы при задержании.
В отделах полиции зафиксированы также случаи неполного заполнения регистров подвергнутых приводу лиц, в том числе, в рамках визита в отдел Нор Норка управления города Еревана Полиции РА было зафиксировано, что лицо, подвергшееся административному аресту по статье 182 Кодекса об административных правонарушениях, было освобождено, однако в регистре выезда и въезда отсутствовала точная запись о времени его освобождения, в том случае, когда лицо, предположительно, ознакомилось и своей подписью подтвердило подлинность сделанных записей.
В ходе посещений Центрального, Шенгавитского отделов и отдела Малатии Полиции РА также были зафиксированы препятствия для осуществления права на телефонный звонок задержанному, которые были устранены при вмешательстве представителей Защитника.
В рамках визита в Центральный отдел полиции представители омбудсмена провели личную беседу с арестованным адвокатом Алексаном Тумасяном, который сообщил, что не участвовал в акции протеста, а представил сотруднику полиции, что гражданин является его доверенным лицом, пытаясь получить разъяснения относительно правовых основ административного задержания гражданина.
Зарегистрированные проблемы обобщены в аппарате Защитника прав человека, будут приняты необходимые меры в рамках компетенции Защитника.
Защитник прав человека РА констатирует, что процедура административного задержания граждан сотрудниками полиции осуществляется с нарушением ряда прав и серьезными нарушениями свобод. В частности, непредставление сотрудниками полиции РА какого-либо законного иска, неуяснение оснований лишения свободы, неуяснение минимальных прав последних, а также применение несоразмерной физической силы сотрудниками полиции продолжаются.
Исходя из вышеизложенного, Защитник прав человека призывает Полицию РА к надлежащему, законному поведению при исполнении своих служебных обязанностей, обеспечивая возможности для реализации минимальных прав лиц, лишенных свободы.
Группы быстрого реагирования Аппарата Защитника прав человека продолжают вести круглосуточный мониторинг, в том числе по выявлению экстремальных и опасных высказываний.