Մենք դեմ ենք իրավիճակը սրող միակողմանի քայլերին հատկապես Ադրբեջանի կողմից. Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մեղադրել է Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով իրադրությունը սրող քայլերի մեջ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ելույթ ունենալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նիստում, ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները կողմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորմանը, սակայն դեմ է այդ կապակցությամբ միակողմանի քայլերին:
«Ես բավական ակտիվ և անմիջական փոխգործակցություն եմ հաստատել թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ: Մասնավորապես, մեկ շաբաթ առաջ հեռախոսով զրուցել եմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Իլհամ Ալիևի, ինչպես նաև երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ և փորձում եմ օգնել ու խթանել Ղարաբաղի հարցի երկարատև քաղաքական կարգավորմանը», - ասել է Բլինքենը:
Նրա խոսքով ՝ Վաշինգտոնն այդ կապակցությամբ մշակում եւ առաջ է տանում վստահության ամրապնդման տարբեր միջոցներ:
«Մենք դեմ ենք իրավիճակն ապակայունացնող միակողմանի բոլոր գործողություններին՝ հատկապես Ադրբեջանի կողմից», - ասել է Էնթոնի Բլինքենը:

Мы против односторонних шагов, обостряющих ситуацию, особенно со стороны Азербайджана: Блинкен
Госсекретарь США Энтони Блинкен обвинил Азербайджан в эскалации напряженности из-за Нагорного Карабаха. Выступая на заседании комитета Сената США по международным отношениям, госсекретарь США заявил, что США выступают за долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта, но против односторонних шагов в этом направлении.
«У меня налажено достаточно активное и прямое сотрудничество с руководством как Армении, так и Азербайджана. В частности, неделю назад я разговаривал по телефону с премьер-министром Николом Пашиняном, президентом Ильхамом Алиевым, а также с министрами иностранных дел двух стран, пытаясь помочь и способствовать долгосрочному политическому урегулированию карабахского вопроса», — сказал Блинкен.
По его словам, Вашингтон разрабатывает и продвигает различные меры укрепления доверия в этой связи.
«Мы выступаем против любых односторонних действий по дестабилизации ситуации, особенно со стороны Азербайджана», - сказал Энтони Блинкен.